ΓΛ Φάρος-Παναθηναϊκός Superfoods 52-89

Την τρίτη νίκη του έπειτα από ισάριθμες αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Basket League σημείωσε ο Παναθηναϊκός Superfoods επικρατώντας εκτός έδρας του ΓΛ Φάρου με 89-52. Πρώτοι σκόρερ για τους «πράσινους» ήταν οι Νίκος Παππάς και Μάρκους Ντένμον, που είχαν από 15 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στο πρώτο του δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό Superfoods να παίρνει ένα προβάδισμα πέντε πόντων στο 9’ (8-13) και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 13-11.

Στο 14’ οι «πράσινοι» πήραν… αέρα οκτώ πόντων (18-26), ενώ στο 15’ η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (20-31). Στο 18’ το «τριφύλλι» ξέφυγε με 38-22 και στο 19’ με 43-24, πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 45-25. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και στο τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 32 πόντους στο 25’ (29-61) και με 72-36 στο 30’. Η τελευταία περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό Superfoods να φτάνει εύκολα στο 3 στα 3 στο πρωτάθλημα της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 25-45, 36-73, 52-89

ΓΛ Φάρος (Σκουρτόπουλος): Γουέαρ 1, Ντρέιπερ 3, Μουράτος 5 (1), Σάφτεναρ 5 (1), Γκάλογουεϊ 8, Διαμαντάκος 8, Βαβάτσικος, Παπαντωνίου 7, Φορμπς 8, Στυλιανού, Παπαμακάριος 7

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Ντένμον 15 (3), Λοτζέσκι 9 (3), Καλάθης 3 (1), Σίνγκλετον 4 (1), Βουγιούκας 6 (1), Μποχωρίδης 5 (1), Παππάς 15 (3), Γκιστ 6, Λεκαβίτσιους 4, Όγκαστ 6, Αντετοκούνμπο 10, Μήτογλου 6