Κύμη-Παναθηναϊκός Superfoods 73-90

Την έκτη του νίκη σε ισάριθμους αγώνες της Basket League σημείωσε ο Παναθηναϊκός Superfoods επικρατώντας εκτός έδρας της Κύμης με 90-73. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» ήταν ο Κρις Σινγκλετον με 35 πόντους!

Η Κύμη ξεκίνησε το ματς με ένα 6-3 στο 1', ενώ στο 3' προηγήθηκε με 11-8. Η αντίδραση του Παναθηναϊκού Superfoods υπήρξε άμεση και στο 6' ξεφυγε με 22-14. Στο 9' η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (20-30), ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 30-23. Στο 16' η γηπεδούχος ομάδα μείωσε σε 35-33, ενώ στο 17' προσπέρασε με 37-35.

Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε το "τριφύλλι" μπροστά στο σκορ με 40-37 και στο 22' η διαφορά ανήλθε στους 12 πόντους (37-49). Στο 26' οι "πράσινοι ξέφυγαν με 49-63 και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 71-57. Η τελευταία περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό Superfoods να διατηρεί μια διαφορά της τάξης των 20 ποντων (63-83 στο 36') και μα φτάνει στη νίκη με 90-73.

Τα δεκάλεπτα: 23-30, 37-40, 57-71, 73-90

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 11 (3), Οκερέαφορ 6 (1), Τζόουνς 11, ΜακΓκι 16 (7/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σμιθ 13 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Γερομιχαλός 2, Τσαγκαράκης 4, Γλυνιαδάκης 3, Σακελλαρίου 4 (1), Μητσιμπόνας, Μπάρλος 3 (1/5 σουτ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Ντένμον 8 (1), Όγκαστ 8 (6 ριμπάουντ), Καλάθης 5 (9 ασίστ), Αντετοκούνμπο 2, Σίνγκλετον 35 (6/7 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Ρίβερς, Μποχωρίδης, Παππάς 10 (2), Γκιστ 2 (5 ριμπάουντ), Βουγιούκας 13 , Λεκαβίτσιους 6, Μήτογλου 1

* Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων από τις καταστροφικές πλημμύρες στη Δυτική Αττική.