Παναθηναϊκός Superfoods-ΓΛ Φάρος 103-70

Tην 16η νίκη του σε ισάριθμες αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Basket League πέτυχε ο Παναθηναϊκός Superfoods επικρατώντας του ΓΛ Φάρου στο ΟΑΚΑ με 103-70. Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» ήταν ο Κένι Γκάμπριελ με 13 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Κέι Σι Ρίβερς με 12.

Το «τριφύλλι» ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς προηγούμενος με 20-8 στο 5’, όμως ο Φάρος αντέδρασε μειώνοντας σε 20-13 στο 6’, πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου με 27-15. Στο 13’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 40-19, ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 57-37. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στο 25’ ξέφυγε με 73-44 και στο 28’ η διαφορά έφτασε τους 30 πόντους (80-50). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 86-56 και όπως αντιλαμβάνεστε η τέταρτη περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Τελικά ο Παναθηναϊκός Superfoods έφτασε στη νίκη με 103-70.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 57-37, 86-55, 103-70

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Ντένμον 10 (2), Γκιστ 2, Γκάμπριελ 13 (3), Καλάθης 7 (1), Σίνγκελτον 11 (3), Ρίβερς 12 (3), Παππάς 8 (1), Βουγοούκας 7, Καλαϊτζάκης 6, Λεκαβίτσιους 6, Όγκαστ 10, Μήτογλου 11

ΓΛ Φάρος (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Μαραγκός 8, Μουράτος 4, Σάφτενααρ 11 (1), Φένερ 6 (1), Παπαντωνίου 7 (1), Μπάντερ 7 (1), Παπαμακάριος 2, Διαμαντάκος 6, Χατζηκυριακίδης, Βαβάτσικος 4, Κέελι 10, Μπάλογκαν 5