Παναθηναϊκός Superfoods-Πανιώνιος Βίκος Cola 97-53

Τη 18η νίκη του έπειτα από ισάριθμες αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Basket League σημείωσε ο Παναθηναϊκός Superfoods επικρατώντας άνετα (97-53) του Πανιωνίου Βίκος Cola στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν ο Ζακ Όγκαστ με 15 πόντους, ενώ από 12 προσέθεσαν οι Μάρκους Ντένμον και Κέι Σι Ρίβερς.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και στο 4’ βρέθηκαν να προηγούνται με 12-6 και στο 9’ έφτασαν στο +8 (22-14). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, πρόλαβαν μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου να πλησιάσουν στον πόντο (22-21), ενώ στο 11’ προσπέρασαν με 22-23! Στο 15’ ο Παναθηναϊκός Superfoods πήρε… αέρα 9 πόντων (34-25) 41-27 στο 18’ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 47-28. Στο 23’ η διαφορά ανήλθε στο +27 για το «τριφύλλι» (56-29), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 67-46. Όπως αντιλαμβάνεστε η τέταρτη περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό Superfoods να φτάνει άνετα στη νίκη με 97-53.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 47-28, 67-46, 97-53

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Ντένμον 12 (2), Όγκαστ 15 (1), Καλάθης 11 (1), Αντετοκούνμπο 6, Σίνγκλετον 6, Ρίβερς 12 (2), Γκιστ 3 (1), Βουγιούκας 8, Καλαϊτζάκης 6, Λεκαβίτσιους 7 (2), Γκάμπριελ 6 (2), Μήτογλου 5 (1)

Πανιώνιος (Βαγγέλης Ζιάγκος): Μπράζελτον 13 (1), Σακελλαρίου 17 (2), Κράβιτς 7, Νταλό, Τσούπκοβιτς 3, Δίπλαρος 2, Καρακεχαγιάς, Μαραγκίδης, Καμπερίδης, Κουακουμενσά 3 (1), Σαρικόπουλος 8, Ραλλάτος