Παναθηναϊκός Superfoods-Κύμη 87-64

Τη 19η νίκη του έπειτα από ισάριθμες αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Basket League σημείωσε ο Παναθηναϊκός Superfoods επικρατώντας άνετα (87-64) της Κύμης στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν ο Ζακ Όγκαστ με 22 πόντους, ενώ ο Λούκας Λεκαβίτσιους προσέθεσε ακόμη 10.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα παίρνοντας διψήφια διαφορά πόντων από τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου (13-2). Στο 8’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 20-8, ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 22-10. Το «τριφύλλι» πήρε στο 15’… αέρα 21 πόντων (35-14), ωστόσο η Κύμη αντέδρασε και μείωσε σε 40-30 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο 25’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 46-40 και έδειξαν να μπαίνουν στη διεκδίκηση του ματς. Στο 28’ ο Παναθηναϊκός Superfoods επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (55-45) και έκλεισε το δεκάλεπτο στο προηγούμενος με 60-50. Οι «πράσινοι»… ανέβασαν στροφές στην τέταρτη περίοδο και έφτασαν εύκολα στη νίκη με 87-64.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 40-30, 60-50, 87-64

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Ντένμον 5 (1), Όγκαστ 22, Καλάθης 9, Αντετοκούνμπο 6, Σίνγκλετον 2, Ρίβερς 7 (2), Γκιστ 4, Βουγιούκας 7, Καλαϊτζάκης 5, Λεκαβίτσιους 10, Γκάμπριελ 7 (1), Μήτογλου 7 (1)

Κύμη (Γιάννης Καστρίτης): Τζόουνς 11, Μακ Γκι 8, Μακ Φάντεν 13 (1), Μπάρλος 6, Σμιθ 10 (1), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 3 (1), Γλυνιαδάκης 2, Μαργέλης 3 (1), Μητσιμπόνας, Κάιζερ 8, Εζόμο