Παναθηναϊκός Superfoods – Ρεάλ Μαδρίτης 95-67

Το 1-0 στην προημιτελική σειρά της Euroleague πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός Superfoods, επικρατώντας της Ρεάλ Μαδρίτης στο ΟΑΚΑ με 95-67. Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» ήταν ο Μάικ Τζέιμς με 24 πόντους, ενώ ο Νικ Καλάθης συμπλήρωσε 11 έχοντας και 16 ασίστ..

Ο Παναθηναϊκός Superfoods ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και μετά τα πρώτα2,5 λεπτά κατάφερε να προηγείται με 10-0, ενώ στο 5’ το σκορ έφτασε στο 20-0. Σε εκείνο το σημείο κατάφερε η Ρεάλ να σημειώσει και τους πρώτους της πόντους στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν να ροκανίσουν τη διαφορά και στο 8’ μείωσαν σε 23-13, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 26-13. Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με ένα σερί 4-0 για την Ρεάλ, που μείωσε σε 26-17 στο 11’, με το «τριφύλλι» να ξεφεύγει με 38-23 στο 17’. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό Superfoods προηγούμενο με 46-30, ενώ στο 23’ η διαφορά έφτασε εκ νέου στο +20 (54-34) και στο 25’ στο +26 (61-35). Στο 29’ το ταμπλό έδειχνε 72-41 υπέρ του «τριφυλλιού» και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 77-44. Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους «πράσινους» να φτάνουν άνετα στη νίκη με 95-67.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 46-30, 77-44, 95-67

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 5 (1), Τζέιμς 24 (3), Πέιν 8, Παππάς 3 (1), Ντένμον 9 (3), Γκιστ 8, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 2, Γκάμπριελ 9 (1), Λοτζέσκι 6 (2), Καλάθης 11 (1), Αντετοκούνμπο 6

Ρεάλ Μαδρίτης (Πάμπλο Λάσο): Κοζέρ, Ραντλ 8, Ράντολφ 11, Φερνάντεθ 3, Ντόντσιτς 10 (2), Ρέγες, Αγιόν 8, Γιούστα 4, Κάρολ 4, Ταβάρες 5, Τόμπκινς 12 (1), Τέιλορ 2