Μακάμπι Τελ Αβίβ –Παναθηναϊκός 74-80

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 80-74 της Μακάμπι Τελ Αβίβ και κατέλαβε την 3η θέση του «Gomelsky Cup»!

Το συγκρότημα του Αργύρη Πεδουλάκη έπαιξε όμορφο μπάσκετ, ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφερε να πάρει τη νίκη με σχετική ευκολία.

O Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 24-21. Στη δεύτερη περίοδο οι «πράσινοι» περιορίστηκαν επιθετικά και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια όντες πίσω στο σκορ με 45-39.

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε αποκλειστικά στην ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη. Με καταπληκτική άμυνα και επιθετικό πλουραλισμό «έτρεξε» ένα επιμέρους 26-9 και ξέφυγε με διψήφια διαφορά πόντων (54-65 στο 30’). Στην τέταρτη περίοδο οι «πράσινοι» διατήρησαν το προβάδισμα και έφτασαν στη νίκη με 80-74.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 45-39, 54-65, 74-80.

Μακάμπι (Μπλατ): Ράις 4, Σμιθ 23(4), Ίνγκλις 13(2), Τάιους 5, Πνίνι 12(2), Οχαγιόν 4, Κοέν, Λάντενσμπεργκ 2, Σχορτσανίτης 11.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 10(2), Κάρι 27(5), Μπατίστ 10, Φώτσης 4, Λάσμε 4, Διαμαντίδης 10(2), Γκιστ 4, Παππάς 4, Ματσιούλις 6, Γιάνκοβιτς 1, Σκορδίλης.