FC Barcelona – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 97-89

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ηττήθηκε εκτός έδρας από την FC Barcelona στην παράταση με 97-89 σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague.

Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν ο Μάρκους Φόστερ με 24 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος με 17.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μπήκε δυνατά στο ματς και στο 5’ βρέθηκε να προηγείται με 15-4 στο 3’. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στο 10’ μείωσαν σε 18-13 και στο 11’ προσπέρασαν με 21-18. Ωστόσο, το «τριφύλλι» κατάφερε στο 13’ να πάρει το προβάδισμα με 24-21. Η FC Barcelona αντέδρασε και με ένα σερί 8-0 ξέφυγε με 29-24 στο 15’. Στο 17’ οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 29-29 και στο 18’ προσπέρασαν με 31-29. Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε την γηπεδούχο ομάδα μπροστά στο σκορ με 36-35, αλλά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με σερί 7-0 για το 42-36 του 22’.

Η FC Barcelona μείωσε σε 42-41 στο 24’ όμως και πάλι οι «πράσινοι» βρήκαν τον τρόπο να πάρουν προβάδισμα και στο 25’ ξέφυγαν με 50-41. Στο 26’ το «τριφύλλι» πήρε διψήφια διαφορά πόντων (44-55) με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 55-54 στο 29’ και να προσπερνούν με 56-55 λίγα δευτερόλεπτα αργότερα.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ ισόπαλο (58-58) και στο 31’ η FC Barcelona προηγήθηκε με 62-58. Στο 33’ οι «πράσινοι» προσπέρασαν εκ νέου με 63-62 με τους γηπεδούχους να περνούν μπροστά στο σκορ με 67-66 στο 36’. Οι Καταλανοί ξέφυγαν με 71-68 στο 38’, ενώ 17.6’’ δεύτερα πριν το τέλος πήραν προβάδισμα με 75-72 χάρη σε 2/2 βολές του Μπράντον Ντέιβις.  Στα 7.5’’ ο Κασελάκης κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρεις και ευστόχησε και στις τρεις βολές για το 75-75, ενώ ο Χίγκινς αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή και ο αγώνας οδηγήθηκε σε παράταση.

Στο 43’ η FC Barcelona ξέφυγε με 84-78 και στο 44’ με 89-81 φτάνοντας τελικά στη νίκη με 97-89.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 36-35, 58-58, 97-89.

FC Barcelona (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 20, Χάνγκα  6 (2), Μπολμάρο, Σμιτς 4, Ερτέλ 7 (1), Πούστοβι 1, Οριόλα 6, Αμπρίνες, Χίγκινς 24 (2), Μαρτίνες 1, Κούριτς 14 (4), Καλάθης 14 (4).
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Βόβορας): Παπαγιάννης 2, Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 8, Κασελάκης 5, Φόστερ 24 (4), Νέντοβιτς 15, Σάικς, Γουάιτ, Μήτογλου 16 (1), Μπέντιλ, Σαντ-Ρος 17 (4).

Βόβορας: «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Γιώργος Βόβορας δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα: «Ήταν ένα δύσκολο και σκληρό ματς. Παίξαμε απέναντι σε μία σκληρή ομάδα, με καλή αμυντική λειτουργία. Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου, πάλεψαν σε κάθε κατοχή. Οι λεπτομέρειες και τα μικρά πράγματα δεν μας έδωσαν την ευκαιρία να κερδίσουμε το ματς».

Κλείνοντας τόνισε ότι: «Είναι πολύ σημαντικό να "χτίσουμε" χαρακτήρα. Δεν έχεις κάτι να χάσεις όταν παίζεις με την Μπαρτσελόνα. Πρέπει να παλεύουμε σε κάθε ματς. Δεν χάνεις ποτέ πριν το τζάμπολ. Είμαστε ακόμα στην αρχή και ο μόνος δρόμος για εμάς είναι η δουλειά και να παίζουμε σκληρά».