Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ - Anadolu Efes 77-80

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ηττήθηκε εντός έδρας από την Anadolu Efes με 80-77 σε αναμέτρηση για την 8η αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Euroleague.

Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Σέλβιν Μακ με 18 πόντους, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης προσέθεσε ακόμη 16. Για το «τριφύλλι» δεν αγωνίστηκαν οι Νεμάνια Νέντοβιτς και Ζακ Όγκαστ.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 3’ προηγήθηκε με 7-4, ενώ στο 6’ έκανε το 14-9. Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια στο 8’ (18-18) και το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 22-21.

Στο 11’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέφυγε με 27-21 και στο 15’ έκανε το 33-26, όμως δύο λεπτά αργότερα η Anadolu Efes μείωσε σε 33-31. Το «τριφύλλι» έφτασε στο +7 (40-33) στο 19’ πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 40-36. Στο 23’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο (44-43) και στο 26’ προσπέρασαν με 50-48, ενώ στο 29’ ξέφυγαν με πέντε πόντους διαφορά (52-57). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη Anadolu Efes προηγούμενη με 59-54. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στην τελευταία περίοδο και παρά τις προσπάθειες των «πράσινων» έφτασαν τελικά στη νίκη με 80-77.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 40-36, 54-59, 77-80

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Βόβορας): Μακ 18 (3), Παπαγιάννης 16 (1), Μποχωρίδης 2, Παπαπέτρου 12 (1), Κασελάκης, Καλαϊτζάκης, Φόστερ 6, Ουάιτ 11 (1), Μήτογλου 7, Μπέντιλ, Σαντ-Ρος 5
Anadolu Efes (Αταμάν): Μπουμπουά, Σίνγκλετον, Μπαλμπάι 9 (1), Μόερμαν 7, Τουντσέρ 5 (1), Πλάις 8, Μίτσιτς 33 (5), Άντερσον 6, Σιμόν 12 (1).

Βόβορας: «Συγχαρητήρια στην Εφές, άξιζε τη νίκη»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Γιώργος Βόβορας δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα: «Νομίζω ήταν ένα ματς στο οποίο η Εφές έβγαλε αντίδραση. Ο Μπαλμπάι ήταν ο παίκτης – “κλειδί”, αυτός που άλλαξε την ροή του παιχνιδιού και φυσικά ο Μίσιτς κράτησε τον ρυθμό της ομάδας του. Σκόραρε, δημιούργησε φάσεις. Όταν δέχεσαι 44 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο στην έδρα σου, είναι δύσκολο να κερδίσεις. Συγχαρητήρια στην Εφές, έδειξε ότι είναι πολύ μεγάλη ομάδα, με ποιότητα. Άξιζε να κερδίσει. Πρέπει να σκύψουμε τα κεφάλια, να δουλέψουμε και να ετοιμαστούμε για την διπλή αγωνιστική

Ο Μίσιτς άλλαξε κάποια πράγματα με τα τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο. Το “κλειδί” ήταν κάποια προσωπικά καλάθια, μας πλήγωσε αυτό. Θέλαμε καλύτερη άμυνα εκεί, αυτή είναι η πραγματικότητα».

Σχετικά με τον Μακ τόνισε ότι: «Εκτός από το επιθετικό κομμάτι, που μας βοήθησε, προσπάθησε και στην άμυνα. Πιστεύουμε θα μας βοηθήσει πολύ. Θα βρούμε τα σχήματα, τις καλύτερες πεντάδες μας, όταν είμαστε όλοι μαζί. Δεν υπάρχει χρόνος, πρέπει να δείξουμε χαρακτήρα και να κερδίσουμε το ματς της Τρίτης».