LDLC ASVEL Villeurbanne – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 97 - 73

Την ήττα με 97-73 από την LDLC ASVEL Villeurbanne στη Γαλλία γνώρισε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ σε εξ’ αναβολής αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague.

Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» αναδείχθηκε o Γιώργος Παπαγιάννης με 14 πόντους.

Κλειστό ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με την LDLC ASVEL Villeurbanne να προηγείται με 7-4 στο 4’ και τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να προσπερνά με 9-7 στο 5’. Οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 15-12 στο 7’ και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 20-17.

Στο 12’ οι ξέφυγαν με 29-21 και στο 15’ η διαφορά έφτασε στους 14 πόντους (38-24), ενώ στο 18’ η LDLC ASVEL Villeurbanne ξέφυγε με 44-26. Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τους Γάλλους μπροστά στο σκορ με 44-30, με τους «πράσινους» να μειώνουν σε 44-35 στο 22’. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 59-37 στο 25’ και με 61-37 στο 26’. Στο 28’ το «τριφύλλι» μείωσε σε 64-49 πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 68-51.

Στο 32’ έγινε το 73-53 και στο 34’ το 80-57 με τη LDLC ASVEL Villeurbanne να φτάνει άνετα στη νίκη με 97-73.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 44-30, 68-51, 97-73

LDLC ASVEL Villeurbanne (Πάρκερ): Φρίμαν 8 (2), Καουντί 4, Λακόμπ, Ντιό 10 (2), Φολ 4, Νουά 8 (2), Μπακο 5, Λάιτι 19 (2), Χάουαρντ 16 (4), Γιαμπουσελέ 7 (1), Κόουλ 16 (4).
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Βόβορας): Φόστερ 2, Παπαγιάννης 14, Μποχωρίδης 6 (1), Όγκαστ, Παπαπέτρου 4, Κασελάκης 8 (2), Καλαϊτζάκης 2,  Νέντοβιτς 10, Γουάιτ 7 (1), Μήτογλου 12 (1), Μπέντιλ 2, Σαντ-Ρος 6 (1).

Βόβορας: "Άξιζε τη νίκη η Βιλερμπάν"

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Γιώργος Βόβορας, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα με την LDLC ASVEL Villeurbanne:

«Είναι ένα παιχνίδι που η Βιλερμπάν άξιζε 100% τη νίκη. Έπαιξε καλύτερα. Το κλειδί ήταν η ενέργεια και δεν τη ματσάραμε. Έπαιξαν πιο σκληρά. Έβαλαν τα σουτ και όταν βρει ρυθμό μια ομάδα με ταλέντο όπως η Βλιερμπάν είναι δύσκολο να την ανταγωνιστείς».