AX Armani Exchange Milan – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 77 - 80

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε εκτός έδρας της AX Armani Exchange Milan με 80-77 σε αναμέτρηση για την 12η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague.

Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» αναδείχθηκε ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 16 πόντους, ενώ οι Ιωάννης Παπαπέτρου και Ντίνος Μήτογλου προσέθεσαν από 14.

Η AX Armani Exchange Milan ξεκίνησε το ματς προηγούμενη με 8-2 (2’), με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να μειώνει σε 8-7 στο επόμενο λεπτό. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 6-0 για το 14-7 του 5’, ενώ στο 6’ ξέφυγαν με 18-9. Με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι «πράσινοι» μείωσαν σε 22-18, όμως η AX Armani Exchange Milan πέτυχε να ξεφύγει με 29-21 στο 13’ και με 33-23 στο 15’.

Στο 18’ οι γηπεδούχοι πήραν… αέρα 15 πόντων (40-25), πριν το φινάλε του ημιχρόνου με το σκορ στο 42-30. Οι «πράσινοι» μείωσαν σε 50-43 στο 25’ και στο 27’ σε 53-48. Η AX Armani Exchange Milan ξέφυγε με 60-50 στο 29’, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 60-54. Στο 31’ το «τριφύλλι» πλησίασε σε 60-57 και στο 32’ ισοφάρισε σε 62-62 με τους γηπεδούχους να προσπερνούν με 70-64 στο 35’. Οι «πράσινοι» προσπέρασαν με 76-75 στο 39’ και έφτασαν στη νίκη με 80-77.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 42-30, 60-54, 77-80

AX Armani Exchange Milan (Μεσίνα): Πάντερ 16 (1), Λεντέι 10, Μίτσοφ 2, Μορασκίνι 2, Ρολ 5 (1), Ταρζέφσκι 4, Ντιλέινι 14 (1), Σιλντς 13 (1), Μπρουκς 2, Χάινς 9, Ντατόμε.
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Βόβορας): Μακ 8 (1), Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 3 (1), Παπαπέτρου 14 (2), Φόστερ, Νέντοβιτς 16 (2), Γουάιτ 9 (1), Μήτογλου 14, Μπέντιλ 3 (1), Σαντ-Ρος 5.

Βόβορας: «Δείξαμε χαρακτήρα»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Γιώργος Βόβορας, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα με την AX Armani Exchange Milan: «Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι και στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε εξαιρετική άμυνα. Ξέραμε ότι η Αρμάνι έχει παίκτες στους οποίους πρέπει να παίξεις καλή ατομική άμυνα. Στα τελευταία λεπτά παίξαμε καλή άμυνα στο ένας εναντίον ενός, πήραμε τα ριμπάουντ και αυτό ήταν το κλειδί της νίκης. Θέλω να πω συγχαρητήρια στους παίκτες γιατί πριν από 48 ώρες είχαμε ένα πολύ κακό παιχνίδι. Δείξαμε αντίδραση, σωστή αμυντική νοοτροπία και αυτό είναι το καλύτερο μήνυμα για μένα και για την υπόλοιπη σεζόν.

Tο πιο σημαντικό είναι και σχετικά με αυτό μιλήσαμε σε ένα τάιμ άουτ είναι να παίξουμε ως ομάδα. Να πασάρουμε την μπάλα να έχουμε καλύτερες αποστάσεις. Είναι δύσκολο να σκοράρεις στην πίεση της Αρμάνι αλλά τα κλειδιά είναι να δείξεις χαρακτήρα. Για να κερδίσεις μια ομάδα σαν την Αρμάνι πρέπει να δείξεις χαρακτήρα».