Λαύριο MEGABOLT – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 92 - 82

Με ήττα ξεκίνησε το 2021 ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ καθώς έχασε εκτός έδρας από το Λαύριο MEGABOLT με 92-82 σε αναμέτρηση για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League.

Πρώτοι σκόρερ των «πράσινων» ήταν οι Ιωάννης Παπαπέτρου και Νεμάνια Νέντοβιτς με 19 πόντους έκαστος.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε τον αγώνα με ένα 6-0, ενώ στο 3’ βρέθηκε να προηγείται με 9-2. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 7-0 για το 9-9 του έκτου λεπτού. Οι «πράσινοι» δεν δέχθηκαν πόντο ως το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με εκείνους προηγούμενους με 19-9. Στο 11’ το Λαύριο MEGABOLT μείωσε σε 20-15, ενώ στο 15’ το σκορ ήταν 28-23.

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε 31-29 στο17’ με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να αντεπιτίθεται και να κλείνει το ημίχρονο προηγούμενος με 42-31. Στο 23’ το Λαύριο MEGABOLT μείωσε σε 46-41 και στο 27’ προσπέρασε με 56-55. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 59-55 στο 28’, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το υπέρ τους 64-59. Στο 32’ η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (69-59) και στο 35’ ανήλθε στους 14 πόντους (79-65). Τελικά το Λαύριο MEGABOLT έφτασε στη νίκη με 92-82.

Τα δεκάλεπτα: 9-19, 31-42, 64-59, 92-82

Λαύριο MEGABOLT (Σερέλης): Κάρτερ 11, Μουράτος 17 (2), Ντιαλό 21 (2), Ντέιβις 15 (2), Γερομιχαλός 1, Κόζι 18 (6), Σάβατζ 5 (1), Άλστον, Περσίδης 4, Βουλγαρόπουλος.
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Βόβορας): Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 19 (2), Φόστερ 4, Μπεντίλ 2, Σαντ Ρος 5, Μποχωρίδης 8 (2), Κασελάκης, Νέντοβιτς 19 (3), Γουάιτ 10 (3 ριμπάουντ), Μήτογλου 11.

Βόβορας: "Συγγνώμη για την εικόνα μας"

O προπονητής του Παναθηναϊκου ΟΠΑΠ Γιώργος Βόβορας δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα: "Δεν έχουμε να πούμε πολλά πράγματα. Στο δεύτερο ημίχρονο η εμφάνισή μας ήταν απαράδεκτη. Μόνο συγνώμη μπορούμε να πούμε για την εικόνα που είχαμε. Δεν αρμόζει στην προσπάθεια που γίνεται και εάν δεν αλλάξουμε πάρα πολλά πράγματα δεν θα έχει θετικό πρόσημο. Περισσότερο στο πνευματικό κομμάτι και στην σκληράδα που θέλουμε να βγάλουμε. Ήταν μια απαράδεκτη εμφάνιση την οποία πρέπει να αφήσουμε γρήγορα πίσω και να κοιτάξουμε το επόμενο παιχνίδι της EuroLeague".