Real Madrid – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 76 - 66

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ηττήθηκε εκτός έδρας από την Real Madrid με 76-66 σε αναμέτρηση για την 22η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 18 πόντους.

H Real Madrid ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 2’ προηγήθηκε με 5-0, ενώ στο 4’ έκανε το 12-4. Στο 6’ η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (16-6) και στο 7’ έγινε το 20-8, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 25-11.

Η εικόνα του αγώνα δεν διαφοροποιήθηκε με την έναρξη της δεύτερης περιόδου και στο 12’ οι γηπεδούχοι βρέθηκαν προηγούμενοι με 29-15. Στο 14’ έγινε το 33-17 υπέρ της Real Madrid και στο 16’ το 38-19, με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να μειώνει σε 40-25 στο 17’ πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 49-27.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν το τρίτο δεκάλεπτο με ένα σερί 7-0 για το 49-34 του 22’, ενώ στα μισά της περιόδου η Real Madrid προηγούταν με 55-39. Στο 27’ το «τριφύλλι» μείωσε σε 55-44 και στο 28’ έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (58-49, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 64-50.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πλησίασε σε 66-61 στο 34’ αλλά στο 37’ η Real Madrid ξέφυγε με 72-61 «καθαρίζοντας» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Οι «πράσινοι» πάλεψαν ως το τέλος αλλά δεν απέφυγαν την ήττα με 76-66.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 49-27, 64-50, 76-66

Real Madrid (Λάσο): Κοζέρ 11 (3), Φερνάντες, Αμπάλντε 4, Τάιους 4, Αλοθέν 13 (1), Ντεκ 20 (1), Γκαρούμπα, Κάρολ 3 (1), Ταβάρες 4, Γιουλ 7 (1), Τόμπκινς, Τέιλορ 10.
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ 4, Μποχωρίδης 5 (1), Όγκαστ 13, Κασελάκης 3 (1), Βουγιούκας, Καλαϊτζάκης, Φόστερ 11 (1), Νέντοβιτς 18 (1), Γουάιτ 5 (1), Μήτογλου 5, Μπέντιλ 2, Σαντ-Ρος.

Κάτας: «Μου άρεσε η αντίδρασή μας»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Όντεντ Κάτας, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα με τη Real Madrid: «Παρουσιάσαμε δύο διαφορετικά ημίχρονα. Στο πρώτο ημίχρονο δεν βρεθήκαμε ποτέ στο γήπεδο. Στην άμυνα ήμασταν πολύ κακοί, δεν κάναμε τίποτα απ’ όσα είπαμε, ενώ και στην επίθεση πήραμε πολλά βιαστικά και άστοχα σουτ. Με αποτέλεσμα οι αντίπαλοί μας να βρουν και πολλούς εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά. Μιλήσαμε στο ημίχρονο και ξεκαθαρίσαμε πως πρέπει να παλέψουμε και να παραμείνουμε πιστοί στο πλάνο. Μου άρεσε η αντίδρασή μας. Κάναμε μια πολύ καλή προσπάθεια στην άμυνα και «χτίσαμε» πάνω σε αυτή. Έτσι πρέπει να αρχίζουμε όλα τα παιχνίδια. Αυτό πρέπει να δουλέψουμε. Μπορεί να είμαστε μια νέα ομάδα, χωρίς μεγάλη εμπειρία και να χρειαζόμαστε χρόνο αλλά θα προσαρμοστούμε και τα καταφέρουμε».