Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – Προμηθέας Πάτρας 78 - 80

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ηττήθηκε με 80-78 από τον Προμηθέα Πάτρας σε αναμέτρηση για τη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 26 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να προηγείται με 11-8 στα μισά του δεκαλέπτου και στο 9’ να ξεφεύγει με 16-11, πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου με το σκορ στο 16-14. Στο 11’ οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 17-16 με το «τριφύλλι» να παίρνει εκ νέου το προβάδισμα στο 13’ (24-21). Ο Προμηθέας Πάτρας, όμως, επανήλθε και με επιμέρους σκορ 7-2 προηγήθηκε ξανά με 28-26, ενώ στο 16’ ξέφυγε με 36-28.

Οι «πράσινοι» μείωσαν σε 36-33 στο 18’ αλλά στο επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έφτασαν να προηγούνται με διψήφια διαφορά (33-43), πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου με το σκορ στο 43-36. Το «τριφύλλι» ξεκίνησε στην επανάληψη με ένα σερί 8-0 και κατάφερε στο 22’ να φέρει το ματς στα ίσια (43-43).

Ο Προμηθέας έκανε το υπέρ του 50-45 στο 24’ και στο 26’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πλησίασε στον πόντο (49-50). Στο 28’ οι «πράσινοι» πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο (53-50), ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 58-55 υπέρ του «τριφυλλιού».

Στο 32’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 63-57 και στο 34’ με 70-61, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 70-68 στο 36’! Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέφυγε με 78-71 1’,11’’ πριν την εκπνοή αλλά ο Προμηθέας Πάτρας με σερί 9-0 πέτυχε μια απίστευτη ανατροπή και πήρε τη νίκη με 80-78.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-43, 58-55, 78-80

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ 4, Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 3 (1), Όγκαστ 3, Παπαπέτρου 26 (4), Κασελάκης, Φόστερ 2, Γουάιτ, Μήτογλου 16, Μπέντιλ 12 (1).
Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Αγκμπελέζε 10 (1), Γκραντ Τζεράι 17, Λούντζης 3 (1), Έβανς 10 (1), Αγραβάνης Δ. 6, Αγραβάνης Γ. 4, Γκραντ Τζέριαν 16 (1), Αθηναίου 18 (4).

Κάτας: «Κάνουμε τα ίδια λάθη»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Όντεντ Κάτας, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα με τον Προμηθέα Πάτρας: «Χάσαμε το παιχνίδι στα τελευταία 70 δεύτερα που ήμασταν μπροστά με εφτά πόντους. Αλλά όχι μόνο εκεί. Στο ημίχρονο δεν παίξαμε την άμυνα που θέλαμε δεν είχαμε ενέργεια. Βρήκαμε έναν μοναδικό τρόπο να χάσουμε. Αμυντικά, στο δεύτερο μέρος παίξαμε πολύ καλά. Κάναμε πολύ καλή δουλειά. Πρέπει να ξαναδώ το τέλος για να δω τι μπορούσα να κάνω καλύτερα».

Όσο για το αν τα λάθη προήλθαν από την έλλειψη «καθαρού» πλέι μέικερ τόνισε: «Μπορεί να φταίει και η έλλειψη ενός καθαρού πλέι μέικερ. Αλλά οι παίκτες θα πρέπει να είναι σε θέση να ανταπεξέλθουν καλύτερα. Κάναμε λάθη όμως. Το βλέπουμε. Κάνουμε τα ίδια λάθη. Στο δεύτερο ημίχρονο για 19 λεπτά τα πήγαμε πολύ καλά. Και στην επίθεση και στην άμυνα. Στο τέλος όμως δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι. Πρέπει να τα ξαναδώ. Είναι η δουλειά μου. Εγώ παίρνω την ευθύνη. Πρέπει να εκτελούμε καλύτερα. Πρέπει να βρούμε χρόνο να μάθουμε και να προχωρήσουμε. Έχουμε πολλά να μάθουμε από τον αγώνα. Όχι μόνο στο τέλος. Είναι δύσκολο το πρόγραμμα και δε μπορείς να έχεις πολλά παράπονα από τους παίκτες. Έγιναν πολλά στα τελευταία 70 δεύτερα που δεν έπρεπε να γίνουν. Πρέπει να μάθουμε. Να μην ξαναγίνει».

Αναφορικά με την ψυχολογία της ομάδας εν όψει και της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό σημείωσε: «Δεν θα έχει μεγάλη επιρροή. Ήταν πολύ ιδιαίτερο το πως χάσαμε. Έχουμε δύσκολο πρόγραμμα.  Προσπαθήσαμε να κερδίσουμε, αλλά το τέλος ήταν απίστευτο. Πρέπει να το δω, να το συζητήσω. Είπαμε πολλά γι’ αυτό, αλλά πρέπει να συγκεντρωθούμε σε όσα έχουμε για να κερδίσουμε. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να μάθουμε».

Τέλος, για την απόφαση της προτελευταίας φάσης να γίνει η επαναφορά από τη base line μετά το τάιμ άουτ και την κατάσταση του Σαντ-Ρος ανέφερε πως:

«Ο Σαντ Ρος ήταν έτοιμος και για σήμερα αλλά δε θέλαμε να ρισκάρουμε κάποια επιπλοκή. Γι’ αυτό και δεν έπαιξε. Θα είναι έτοιμος για τον Ολυμπιακό. Όσο για το ότι αποφάσισα να βάλω τη μπάλα από το δικό μας γήπεδο ήταν θέμα... χρόνου. Θέλαμε να παίξουμε με το χρόνο καθώς είχαμε περισσότερα από 14 δευτερόλεπτα επίθεση. Δεν είμαι σίγουρος τι είναι καλύτερο. Κάποιες φορές είναι καλό, κάποιες άλλες όχι».

Από μέρους του ο κόουτς του Προμηθέα Πάτρας, Μάκης Γιατράς δήλωσε: «Κάναμε μια ιστορική νίκη. Ο τρόπος που έγινε μας δίνει δύναμη. Δεύτερο συνεχόμενο ματς. Όπως και κόντρα στο Λαύριο. Δε χρειάζεται εγώ να πω τι είναι ο Παναθηναϊκός. Σήμερα τους κάναμε χαρούμενους όλους. Ιστορική λόγω του μεγέθους του αντιπάλου. Δεν σημαίνει τίποτα για τη συνέχεια. Σε πολύ σύντομο διάστημα, είδαμε ότι παίξαμε μπάσκετ. Είχαμε παιδιά που ήταν σε εξαιρετική ημέρα και βοήθησαν και με καθαρό μυαλό. Με κλεψίματα που για το επίπεδο του Παναθηναϊκού είναι πολύ μεγάλα. Εύχομαι καλή συνέχεια στον Παναθηναϊκό και την ομάδα μου. Τώρα έχουμε τη Λάρισα μπροστά μας. Χάσαμε πριν από λίγο καιρό και θέλουμε τη νίκη. Μετά εχουμε και τα παιχνίδια Κυπέλλου που θέλουμε να τα κατακτήσουμε. Βήμα-βήμα, αν θέλει ο Θεός, να φτάσουμε εκεί που ονειρευόμαστε».

Όσο για το αν ήταν η καλύτερη εικόνα της ομάδας του είπε: «Ό,τι κάναμε μιας έπαινε. Έμπαινε ο Λούντζης έβαζε τρίποντο. Έμπαινε ο ΑΘηναίου τα έβαζε. Ο Έβανς το ίδιο. Ο Παναθηναϊκός ήταν κουρασμένος από την Ευρωλίγκα. Την Παρασκευή έπαιξε φανταστικά. Με εντυπωσίασε. Το εκμεταλλευτήκαμε. Ήμασταν πιο φρέσκοι. Μπορούμε να παίξουμε και ακόμα καλύτερα. Για τη φάση που είμαστε είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Σήμερα και να χάναμε θα ήμουν ευχαριστημένος. Από το ημίχρονο τους έδωσα συγχαρητήρια».