FC Bayern Munich - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 76 - 71

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ηττήθηκε εκτός έδρας από την FC Bayern Munich με 76-71 σε αναμέτρηση για την 28η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Μάριο Χεζόνια με 14 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 3’ προηγήθηκε με 8-4, αλλά η FC Bayern Munich προσπέρασε με 11-10 στο 7’. Στο 9’ το «τριφύλλι» ξέφυγε με 19-14 πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 21-14.

Στο 12’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 27-19 με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 29-24 στο 14’. Το «τριφύλλι» αντέδρασε και πήρε διαφορά εννιά πόντων στο 16’ (24-33), ενώ στο 17’ ξέφυγε με +11 (24-35). Η FC Bayern Munich έτρεξε ένα σερί 9-0 για το 35-33 του 19’ πριν το φινάλε του ημιχρόνου με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 37-36!

Στο 23’ η γερμανική ομάδα ξέφυγε με 47-40 και στο 25’ με 50-42. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πέτυχε να μειώσει σε 53-52 στο 28,5’, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 57-55.  Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου το «τριφύλλι» προσπέρασε με 59-57. Στο 33’ η FC Bayern Munich προηγήθηκε με 64-61  και στο 36’ έκανε το υπέρ της 70-63. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 72-64 στο 37’ και πήραν τελικά τη νίκη με 76-71.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 37-36, 57-55, 76-71

FC Bayern Munich (Τρινκιέρι): Μπαμπ 2, Μπόλντγουιν 27 (2), Σίλι, Κράμερ, Ρέινολντς 10, Λούτσιτς 14 (3), Ζίπσερ 7 (1), Γκιστ 5, Τζόνσον 4, Σίσκο 3, Ραντόσεβιτς 4 (1).
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ 5, Παπαγιάννης 10, Μποχωρίδης 10 (2), Όγκαστ 8, Χεζόνια 14 (1), Κασελάκης 3 (1), Καλαϊτζάκης, Γουάιτ 5, Μήτογλου 6, Μπέντιλ 8, Σαντ-Ρος 2.

Κάτας: «Μας τιμώρησε η Μπάγερν»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Όντεντ Κάτας, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα: «Μου άρεσε ο τρόπος που αρχίσαμε το παιχνίδι. Κάναμε εξαιρετική δουλειά στην άμυνα. Στο τέλος του πρώτου μέρους χάσαμε τη συγκέντρωσή μας για 3-4 λεπτά. Κάναμε κάποια λάθη και τους επιτρέψαμε να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Γενικά μου άρεσε η προσπάθεια. Χάσαμε πολλές βολές. Για εμάς ήταν θέμα λαθών. Η Μπάγερν μας τιμώρησε με αυτόν τον τρόπο. Γενικά μου άρεσε η προσπάθεια, ήμασταν εκεί για 40 λεπτά».