Περιστέρι – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 68 - 74

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε εκτός έδρας του Περιστερίου με 74-68 σε αναμέτρηση για τη 18η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 17 πόντους, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης προσέθεσε ακόμη 10.

Το Περιστέρι ξεκίνησε καλύτερα στο ματς και στο 3’ βρέθηκε να προηγείται με 8-4. Στο 7’ το «τριφύλλι» προσπέρασε με 16-15  και στο 9’ πήρε… αέρα τριών πόντων (17-20). Ωστόσο, μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ με 24-21. Στο 13’ το Περιστέρι ξέφυγε με 29-24, με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να απαντά με ένα επιμέρους 5-0 για το 29-29 του επόμενου λεπτού.

Οι «πράσινοι» προσπέρασαν με 32-29 στο 14’, όμως και πάλι οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 16’ (35-32). Μάλιστα, στο 16’ το Περιστέρι ξέφυγε με 42-34 στο 19’, ενώ έκλεισε το ημίχρονο στο 45-37.

Στο 24’ οι γηπεδούχοι πήραν αέρα 11 πόντων (50-39), ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μείωσε σε 50-43 στο 16’, αλλά το Περιστέρι επανήλθε σε διψήφια διαφορά στο 27’ (55-43). Το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τη γηπεδούχο ομάδα προηγούμενη με 55-48 και στο 31’ το «τριφύλλι» μείωσε σε 55-52. Στο 34’ οι «πράσινοι» προσπέρασαν με 62-61 και στο 36’ ξέφυγαν με 69-63. Η διαφορά έφτασε στο +9 (63-72) στο 37’ και έφτασε τελικά στη νίκη με 74-68.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 45-37, 55-48, 68-74

Περιστέρι (Μανωλόπουλος): Σκορδίλης 4, Πέτεγουεϊ 21 (3), Τσαϊρέλης 2, Γούνταρτ, Σαλούστρος 7 (1), Τόλα 2, Βασιλόπουλος 6 (2), ΜακΛιν 15 (2), Τζόουνς 6, Μάντζαρης 1, Γκουτιέρες 4.
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ 3, Παπαγιάννης 10, Μποχωρίδης 3, Παπαπέτρου 17 (3), Χεζόνια 7, Δίπλαρος 3 (1), Κασελάκης 8 (2), Γουάιτ 3 (1), Μήτογλου 5 (1), Μπέντιλ 6, Σαντ-Ρος 9 (1).

Κάτας: «Σκληρό παιχνίδι, δείξαμε χαρακτήρα»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Όντεντ Κάτας, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα με το Περιστέρι: «Ήταν πολύ σκληρό παιχνίδι για μας ωστόσο πρέπει να αποδώσουμε τα εύσημα στο Περιστέρι που έκανε καλό ματς. Ήταν δύο διαφορετικά ημίχρονα για μας. Στο πρώτο δεν παρουσιαστήκαμε έτοιμοι απέναντι στην επιθετικότητα. Δεν ήμασταν σωστά προετοιμασμένοι όπως πριν από κάθε παιχνίδι. Κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας του ημιχρόνου, βάλαμε έναν στόχο στα αποδυτήρια. Να μην δεχθούμε περισσότερους από 30 πόντους. Τα πήγαμε καλύτερα και δεχθήκαμε μόλις 23 πόντους ωστόσο έτσι πρέπει να παίζουμε συνέχεια στην άμυνα. Από τη στιγμή που παίξαμε καλά στην άμυνα, πήραμε και αυτοπεποίθηση στην επίθεση. Στο τέλος δείξαμε χαρακτήρα, αλλά το θέμα είναι να δείχνουμε τον ίδιο χαρακτήρα και όταν ξεκινάμε τα παιχνίδια».