CSKA Moscow – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 93 - 86

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ηττήθηκε εκτός έδρας από την CSKA Moscow με 93-86 σε εξ’ αναβολής αναμέτρηση για την 25η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» αναδείχθηκε ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 15 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τις δύο ομάδες να βρίσκονται ισόπαλες στο σκορ στο 3’ (7-7). Η CSKA Moscow προσπέρασε σε 11-7 στο 4’ όμως στο επόμενο λεπτό ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ισοφάρισε εκ νέου σε 11-11. Στο 8’ οι «πράσινοι» προσπέρασαν με 17-16, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα γρήγορο σερί 9-0 για το 25-17 του 9’, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 27-19.

Η CSKA Moscow έφτασε σε διψήφια διαφορά πόντων στο 11’ (29-19) και ξέφυγε με 34-23 στο 12’. Το «τριφύλλι» «απάντησε» με ένα επιμέρους 4-0 για το 34-27 του 13’, ενώ στο επόμενο λεπτό μείωσε σε 36-31. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 40-31 στο 15’ και με 49-33 στο 18’  πριν το τέλος του ημιχρόνου με το σκορ στο 49-39.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μείωσε σε 54-47 στο 23’ αλλά η CSKA Moscow απάντησε με ένα σερί 4-0 για το 58-47 του επόμενου λεπτού. Στο 27’ έγινε το 67-54 υπέρ της ρωσικής ομάδας με το «τριφύλλι» να μειώνει σε 69-59 στο 29’ και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 74-61.

Στο 31’ οι «πράσινοι» πλησίασαν σε 76-67 και σε 79-73 στο 33’, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα επιμέρους 5-0 για το 84-73 του επόμενου λεπτού.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μείωσε σε 91-86 στο 39’ ωστόσο η CSKA Moscow ήταν αυτή που έφτασε στη νίκη με 93-86.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 49-39, 74-61, 93-86

CSKA Moscow (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 19 (3), Χίλιαρντ 7 (1), Ούκχοφ 3 (1), Αντόνοφ 2, Στρέλνιεκς 7 (1), Βόιτμαν 15 (1), Κλάιμπερν 18 (3), Σενγκέλια 11, Κουρμπάνοφ 5 (1), Έρικ 6.
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ 12 (3), Παπαγιάννης 6, Μποχωρίδης, Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 15 (3), Νέντοβιτς 10 (2), Γουάιτ 10 (1), Μήτογλου 12 (2), Μπέντιλ 8 (2), Σαντ-Ρος 11 (3).

Κάτας: «Τώρα επικεντρωνόμαστε στο πρωτάθλημα και στο κύπελλο»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Όντεντ Κάτας, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα με την CSKA Moscow: «Πιστεύω ότι στο δεύτερο ημίχρονο, κάναμε καλύτερη δουλειά αμυντικά. Έχει πολλή ποιότητα η ΤΣΣΚΑ και έβαλε κάποια μεγάλα σουτ, αλλά μου άρεσε η προσπάθεια των παικτών στο δεύτερο ημίχρονο. Είχαμε τη συγκέντρωση μας σε μερικά πράγματα, όπως το να προστατέψουμε το καλάθι μας, που κάναμε καλή δουλειά, αλλά μας τιμώρησαν σε κάθε λάθος. Γενικά, δεν είναι ποτέ εύκολο να αντιμετωπίζεις μια ομάδα όπως η ΤΣΣΚΑ, αλλά ήταν πολύ σημαντικό για εμάς να τελειώσουμε τη σεζόν στην Ευρωλίγκα, όντας ανταγωνιστικοί. Πιστεύω ότι το κάναμε και τώρα, επικεντρωνόμαστε στο πρωτάθλημα και το Κύπελλο στην Ελλάδα».