ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 68-74

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε εκτός έδρας του ΠΑΟΚ με 74-68 σε εξ’ αναβολής αναμέτρηση της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Λευτέρης Μποχωρίδης με 13 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το ματς με ένα 5-0 αλλά η «απάντηση» του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ υπήρξε άμεση με αποτέλεσμα στο 4’ να προσπεράσει με 15-7 και να κλείσει το δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 26-12. Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις στη δεύτερη περίοδο με το «τριφύλλι» να ξεφεύγει με 31-14 στο 12’ και με 38-17 στο 14’. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 42-28 αλλά με το τέλος του ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βρέθηκε στο +18 (29-47).

Στο 24’ ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 52-39 αλλά στο 27’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν ξανά με +21 (39-60) πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 63-47. Στο 31’ ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 63-49 και στο 35’ σε 68-56 με το «τριφύλλι» να «απαντά» με ένα σερί 5-0 για το 73-56 του επόμενου λεπτού. Ως το τέλος του ματς οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κλείσουν την ψαλίδα για το τελικό 74-68.

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 29-47, 47-63, 68-74

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 14 (1), Γκρίφιν 11 (1), Μαργαρίτης 5, Κακλαμανάκης 5, Κάρτερ 12 (3), Μπιτς, Κονατέ 2, Τσαλμπούρης 5 (1), Ρούμογλου 3 (1), Καμπερίδης 3 (1), Παπαντωνίου, Τέρνερ 8 (2).
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Κάτας): Παπαγιάννης 9, Μποχωρίδης 13 (3), Παπαπέτρου 4, Γουάιτ 10 (1), Σαντ-Ρος 6 (2), Μακ 11 (3), Όγκαστ 4, Χεζόνια 11 (2), Δίπλαρος 2, Κασελάκης, Βουγιούκας 2, Μπέντιλ 2.

Κάτας: «Ήμασταν πολύ καλοί για τρία δεκάλεπτα»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Όντεντ Κάτας, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα με τον ΠΑΟΚ: «Ήταν ένα καλό παιχνίδι για εμάς, μου άρεσε ο τρόπος που οι παίκτες μου προσέγγισαν το παιχνίδι. Για τρία δεκάλεπτα ήμασταν πολύ καλοί. Η άμυνα μας σταμάτησε το επιθετικό παιχνίδι του ΠΑΟΚ και αυτό μας έδωσε την άνεση να πάρουμε διαφορά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαμε κάποια άστοχα σουτ και λέι απ που επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να μειώσει τη διαφορά, όμως σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος και μου άρεσε ο τρόπος που αγωνιστήκαμε».

Για το γεγονός ότι επέστρεψε σε αυτό το γήπεδο μετά από 21 χρόνια ως προπονητής πλέον σχολίασε: «Ήταν πολύ εντυπωσιακό εκείνο το final 4, ειδικά τον τελικό απέναντι στη Μακάμπι και αισθάνθηκα πολύ περίεργα όταν πάτησα και πάλι το πόδι μου σε αυτό το παρκέ μετά από 21 χρόνια».