Ηρακλής - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 66 - 100

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε εκτός έδρας του Ηρακλή με 100-66 σε εξ’ αναβολής αναμέτρηση για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League. Με αυτή τη νίκη το «τριφύλλι» κατέκτησε και μαθηματικά  την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Μάριο Χεζόνια με 17 πόντους, οι Ιωάννης Παπαπέτρου και Μπεν Μπέντιλ προσέθεσαν από 15.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 3’ προηγήθηκε με 10-3 με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να αντιδρά και να μειώνει σε 10-8 στο επόμενο λεπτό. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 17-10 στο 6’ με το «τριφύλλι» να πλησιάζει σε 17-15 στο 7’ πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 24-22 υπέρ του Γηραιού.

Στο 11’ οι «πράσινοι» προσπέρασαν για πρώτη φορά στο ματς με 26-24 και στο 15’ ξέφυγαν με 37-26. Η διαφορά έφτασε στο +14 για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (28-42) στο 17’, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 50-36.

Το «τριφύλλι» έκανε το 54-38 στο 21’ και στο 25’ έγινε το 65-50. Η διαφορά ανήλθε στους 20 πόντους στο 28’ (53-73) και στους 23 (53-76) στο 29’, πριν το φινάλε της περιόδου με το σκορ στο 78-53.

Η τέταρτη περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να ξεφεύγει με 85-53 στο 32’ και να φτάνει εύκολα στη νίκη με 100-66.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 36-50, 53-78, 66-100

Ηρακλής (Σκουρτόπουλος): Ενετσιόνια 5 (1), Ίμπακς 15 (1), Σχίζας, Χάνλαν 17 (3), Χάγκινς 5 (1), Σαγκς 7, Φίλλιος 3 (1), Βεργίνης 3 (1), Πετανίδης 1, Γκιουζέλης 6 (1), Χάτσερ 2, Σαρικόπουλος 2.
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ 4, Παπαγιάννης 6, Μποχωρίδης 9 (3), Παπαπέτρου 15 (1), Γουάιτ 6 (2), Όγκαστ 5, Χεζόνια 17 (3), Δίπλαρος 6, Κασελάκης 9 (1), Βουγιούκας 6, Μπέντιλ 15 (1), Μαντζούκας 2.

Κάτας: «Παίξαμε έξυπνη άμυνα»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Όντεντ Κάτας, δήλωσε μετά το τέλος του εκτός έδρας αγώνα με τον Ηρακλή: «Αν εξαιρέσουμε το πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο δεν παίξαμε άμυνα, είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση μας. Στο υπόλοιπο παιχνίδι παίξαμε έξυπνη άμυνα, πηγαίναμε προς τη μπάλα και είμαι ευχαριστημένος από την παρουσία της ομάδας μου».

Για όλη την κατάσταση που επικρατεί στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο αλλά και τις φήμες ότι θα υπάρξει νέα Euroleague είπε: «Δεν είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος για να του κάνετε αυτή την ερώτηση. Δεν γνωρίζω πολλά για την πολιτική των διοργανώσεων, είμαι απλά κάποιος που αγαπά το μπάσκετ. Ξέρω ότι ξεκινούν τα πλέι οφ της Ευρωλίγκα και θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον να τα παρακολουθήσουμε, δεν έχω κάτι παραπάνω να πω πάνω σε αυτό».

Τέλος, σε ερώτηση για το πως νιώθει που ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν κατάφερε να είναι στα πλέι οφ απάντησε πως: «Εύχομαι να ήμασταν εκεί, είναι ένας θεσμός που είναι σημαντικό να φτάσεις ως εκεί. Εύχομαι την επόμενη σεζόν να είμαστε εκεί».