ΑΕΚ – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 95 - 104

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε με 104-95 της ΑΕΚ σε αναμέτρηση για την 22η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Μάριο Χεζόνια με 22 πόντους.

Η Ένωση ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 3’ προηγείτο με 4-1, με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να αντιδρά και να προσπερνά με 15-6 στο 6’. Στο 7’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 17-6 με την ΑΕΚ να μειώνει σε 18-12 στο 8’ πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 28-20.

Οι τυπικά γηπεδούχοι μείωσαν σε 28-24 στο 12’ και σε 30-27 στο 13’, όμως οι «πράσινοι» αντεπιτέθηκαν και στο 16’ πήραν… αέρα εννιά πόντων (29-38). Στο 17’ η διαφορά έφτασε ξανά σε διψήφιο αριθμό (30-41) με την ΑΕΚ να πλησιάζει σε 44-36 στο επόμενο λεπτό. Με τη λήξη του ημιχρόνου η Ένωση μείωσε σε 50-44.

Η διαφορά έφτασε στους τρεις πόντους στο 22’ (54-57), όμως η αντίδραση του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ υπήρξε άμεση καθώς στο 24’ η διαφορά επανήλθε στο +12 (54-66). Στο 25’ οι «πράσινοι» έκαναν το 71-57, ενώ στο 28’ το σκορ έγινε 82-66, πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 86-70.

Στο 32’ η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους για το «τριφύλλι» (72-92) και στο 36’ η ΑΕΚ μείωσε σε 96-86. Τελικά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έφτασε άνετα στη νίκη με 104-95.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 44-50, 70-86, 95-104

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μέικον 19 (3), Ματσιούλις 7 (1), Γιάνκοβιτς 10 (2), Κατσίβελης 7, Χρυσικόπουλος 12, Ζήσης 2, Γόντικας 2, Γκίκας 18 (4), Μαυροειδής 2, Λοτζέσκι 9 (1), Μόουζες 7.
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Κάτας): Παπαγιάννης 13, Μποχωρίδης 6 (2), Παπαπέτρου 17 (4), Γουάιτ 5 (1), Σαντ-Ρος 4 (1), Μακ 11 (1), Όγκαστ, Χεζόνια 22 (3), Κασελάκης 9 (1), Μήτογλου 3, Μπέντιλ 14 (2).

Κάτας: «Ευχαριστημένος από τη νίκη και την επίθεση»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Όντεντ Κάτας, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της εκτός έδρας αναμέτρησης με την ΑΕΚ: «Από το στατιστικό διακρίνεις ότι και οι δύο ομάδες έπαιξαν καλά επιθετικά. Είμαι ευχαριστημένος από τη νίκη, παίξαμε καλά στην επίθεση. Στην άμυνα είχαμε κάποια θέματα που πρέπει να δουλέψουμε».