Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ - Ιωνικός HELLENIC COIN 102 - 64

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επιβλήθηκε εντός έδρας του Ιωνικού Hellenic Coin με 102-64 στην πρώτη αναμέτρηση της σειράς της προημιτελικής φάσης των Play-Offs του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League. Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» αναδείχθηκε ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 23 πόντους.
Το δεύτερο ματς της σειράς θα διεξαχθεί την Παρασκευή (14/5, 17.00) στο κλειστό του Πλάτωνα.

Ο Ιωνικός HELLENIC COIN μπήκε δυνατά στο ματς και στο 4’ βρέθηκε να προηγείται με 13-4. Στο 7’ το «τριφύλλι» μείωσε σε 15-12, ενώ το φινάλε του δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 20-14. Ο Ιωνικός ξέφυγε με 25-14 στο 11’ με τους «πράσινους» να πλησιάζουν σε 28-24 στο 14’ και σε 31-28 στο 15’. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να προσπεράσουν με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (40-39) και στο 23’ ξέφυγαν με 48-41. Στο 27’ έγινε το 59-46, ενώ στο 29’ η διαφορά έφτασε στο +17 (66-49) για το «τριφύλλι». Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 69-50 υπέρ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, ο οποίος ξέφυγε με 82-57 στο 34’. Στο 36’ έγινε το 91-61 με το «τριφύλλι» να φτάνει στη νίκη με 102-64.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 40-39, 69-50, 102-64

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ 9 (2), Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 4, Όγκαστ 6, Παπαπέτρου 23 (2), Χεζόνια 7 (1), Δίπλαρος 3 (1), Κασελάκης 1, Γουάιτ 9 (1), Μήτογλου 18 (2), Μπέντιλ 12 (2), Σαντ-Ρος 2.
Ιωνικός HELLENIC COIN (Τσίκληρας): Πετρόπουλος 10 (2), Πριτζέτ 11 (1), Χατζηκυριάκος 3 (1), Βλάχος, Χόλογουελ 11 (1), Μουχαμίν 1, Τολιόπουλος 11 (3), Χουγκάζ 5, Χόλιφιλντ 12.

Κάτας: «Με τη σωστή ενέργεια και στο δεύτερο ματς»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Όντεντ Κάτας, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της αναμέτρησης με τον Ιωνικό HELLENIC COIN: «Όπως μπορείτε να δείτε ήταν δύο διαφορετικά ημίχρονα. Δύο διαφορετικά παιχνίδια. Ξεκινήσαμε πολύ άσχημα, δεν είχαμε ενέργεια στο παιχνίδι μας. Είχε προηγηθεί μια έντονη εβδομάδα με το κύπελλο. Προσπαθήσαμε να το επικοινωνήσουμε στους παίκτες ότι πρόκειται για ένα σημαντικό ματς. Κατά κάποιον τρόπο ήταν λογικό να συμβεί αυτό, αλλά είμαι ικανοποιημενος από την αντίδραση που δείξαμε στο δεύτερο ημίχρονο.

Ελπίζω στο επόμενο ματς να ξεκινήσουμε όπως το τελειώσαμε. Με την σωστή συμπεριφορά και να παίξουμε την ίδια άμυνα όπως στο δεύτερο ημίχρονο. Έτσι πρέπει να αντιμετωπίσουμε και το δεύτερο παιχνίδι της σειράς. Με την σωστή ενέργεια».

Για την ετοιμότητα του Τι Τζέι Μπρέι και το αν υπολογίζεται για το δεύτερο ματς της σειράς είπε: «Ο Τι Τζέι έκανε χθες (σ.σ. Τρίτη) την πρώτη του προπόνηση με επαφές. Είμαι χαρούμενος γι' αυτό. Δεν ξέρω αν θα τον χρησιμοποιήσουμε την Παρασκευή. Αν νιώθει καλά και είναι έτοιμος, μπορεί να πάρει κάποια λεπτά. Θα το πάμε σιγά-σιγά. Περιμένουμε να μας βοηθήσει σύντομα, αλλά δεν θα ρισκάρουμε».

Τέλος αναφορικά με την κατάσταση που επικρατεί στο Ισραήλ και την οικογένειά του αν ειναι καλά σημείωσε πως: «Ναι, είναι όλοι καλά. Δυστυχώς υπάρχει αυτή η κατάσταση πολλά χρόνια. Είμαστε συνηθισμένοι σε τέτοιες εντάσεις. Ελπίζω να βρεθεί γρήγορα μια λύση και όλος ο κόσμος να έχει ειρήνη. Όχι μόνο στη χώρα μου και στα όσα συμβαίνουν εκεί, αλλά παντού. Δυστυχώς είμαστε συνηθισμένοι σε τέτοιες καταστάσεις...».

Από μέρους του ο κόουτς του Ιωνικού HELLENIC COIN, Άγγελος Τσίκληρας, τόνισε: «Δεν χρειάζεται να πούμε πολλά για το σημερινό ματς. Από τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να παίξει στο δεύτερο ημίχρονο, τα πράγματα έγιναν ξεκάθαρα. Θέλω να σταθώ στα δικά μας παιδιά, τα οποία έκαναν τεράστια προσπάθεια όλη τη χρονιά με αποκορύφωμα το ματς της τελευταίας αγωνιστικής κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου όπου πήραμε την είσοδο για τα playoffs. Ξέραμε ότι θα αντιμετωπίζαμε την καλύτερη ομάδα της Ελλάδας. Είπαμε να το ευχαριστηθούμε σε κάθε φάση και σε κάθε κατοχή. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν αρκετά ανταγωνιστικοί. Ίσως ο Παναθηναϊκός δεν μας αντιμετώπισε με την σοβαρότητα που θα έπρεπε. Απλά δείξαμε ότι δεν τον φοβηθήκαμε. Τον σεβόμαστε, για όνομα του Θεού. Προσπαθήσαμε ωστόσο να πάρουμε αυτό που μας αναλογεί».