Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – ΑΕΚ 94 - 83

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε της ΑΕΚ με 94-83 στο τρίτο ματς της σειράς της ημιτελικής φάσης των Play-offs της Stoiximan Basket League, κάνοντας έτσι το 2-1. Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» ήταν ο Ντίνος Μήτογλου με 23 πόντους. Ο τέταρτος αγώνας της σειράς θα διεξαχθεί την Τετάρτη (26/5, 20.00).

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 3’ προηγήθηκε με 6-2 με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να ισοφαρίζει σε 6-6 στο 5’ και να προσπερνά με 9-8 στο επόμενο λεπτό. Στο 8’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 16-8, ενώ με τη λήξη του δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (20-10). Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η διαφορά έφτασε στο +13 (23-10), όμως η ΑΕΚ κατάφερε να κρατηθεί στο ματς και στο 16’ να μειώσει σε 35-29.

Η διαφορά επανήλθε σε διψήφιο αριθμό στο 18’ (45-31), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 50-37. Στο 21’ το «τριφύλλι» έκανε το 54-39, με τους «κιτρινόμαυρους» να μειώνουν σε 54-46 στο 23’ αφού έτρεξαν ένα σερί 7-0!

Στα μισά της τρίτης περιόδου η ΑΕΚ πλησίασε σε 57-52, ενώ στο 28’ η διαφορά παρέμεινε στους πέντε πόντους (63-58) παρά τις προσπάθειες των «πράσινων» να «χτίσουν» νέα διαφορά. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 69-60 και στο 31’ η διαφορά επέστρεψε σε διψήφιο αριθμό (72-62). Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέφυγε με 78-62 στο 32’, με τους «κιτρινόμαυρους» να «απαντούν» με σερί 5-0 για το 78-67 του 33’. Στο 36’ η ΑΕΚ μείωσε σε 86-81 αλλά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν αυτός που πήρε τη νίκη με 94-83.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 50-37, 69-60, 94-83

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Κάτας): Παπαγιάννης 12, Μποχωρίδης 1, Παπαπέτρου 12 (3), Χεζόνια 20 (4), Μπρέι, Γουάιτ 5 (1), Μήτογλου 23 (4), Μπέντιλ 17 (3), Σαντ-Ρος 4.
ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 21, Μέικον 13 (1), Ματσιούλις 14 (3), Γιάνκοβιτς, Κατσίβελης 3 (1), Χρυσικόπουλος 3, Ζήσης 3 (1), Γόντικας 6, Γκίκας 2, Λοτζέσκι 16 (5), Μόουζες 2.

Κάτας: «Να τελειώσουμε τη δουλειά στο τέταρτο ματς»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Όντεντ Κάτας, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του τρίτου ημιτελικού με την ΑΕΚ: «Όπως μπορείτε να δείτε, το τέλος του παιχνιδιού ήταν σκληρό. Όπως και στα δύο πρώτα ματς, ήμασταν μπροστά στο ημίχρονο, με 10, 12, 13 πόντους. Όμως, πρέπει να μάθουμε πώς να ελέγχουμε το παιχνίδι στο 3ο δεκάλεπτο.

Σε γενικές γραμμές, πιστεύω ότι κάναμε καλή δουλειά στην άμυνα τις περισσότερες φορές. Μου άρεσε η νοοτροπία των παικτών και η ενέργειά τους. Η ΑΕΚ έβαλε μερικά μεγάλα σουτ, έχει έμπειρους παίκτες και γνωρίζει πώς να παίζει σε τέτοιες καταστάσεις. Όμως, δείξαμε χαρακτήρα. Τελειώσαμε τον αγώνα με 21 ασίστ και 6 λάθη, σε αντίθεση με τα πρώτα δύο ματς. Παράλληλα, πήραμε 15 επιθετικά ριμπάουντ. Ήμασταν συγκεντρωμένοι και επιθετικοί, μου άρεσε αυτό.

Δεν θα είναι εύκολα τα πράγματα στον τέταρτο αγώνα, πρέπει να τελειώσουμε τη δουλειά».

Από μέρους του ο κόουτς της ΑΕΚ, Βαγγέλης Αγγέλου, τόνισε: «Αυτό ήταν το τρίτο δεκάλεπτο. Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό, ετοιμαζόμαστε για το 4ο ματς. Έγινε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι. Προσπαθήσαμε να το ελέγξουμε. Το κομμάτι των κατοχών στο πρώτο ημίχρονο δεν μπορέσαμε να το ελέγξουμε. Δεχτήκαμε 13 πόντους από λάθη και 9 πόντους από επιθετικά ριμπάουντ. Όμως, δεν μου αρέσει να μιλάω για τη στατιστική. Συνεχίζουμε...».