Λαύριο Megabolt – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 94 - 89

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ηττήθηκε εκτός έδρας από το Λαύριο Megabolt με 94-89 στην παράταση στον δεύτερο τελικό του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League και έτσι η σειρά έγινε στο 1-1. Πρώτοι σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκαν οι Τι Τζέι Μπρέι και Μάριο Χεζόνια με 18 πόντους.

Το Λαύριο  Megabolt μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 3’ βρέθηκε να προηγείται με 16-5, ενώ στο 6’ έκανε το 20-8! Στο 7’ η διαφορά έφτασε στο +13 για τους γηπεδούχους (23-10), με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να μειώνει σε 23-15 στο 8’, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 28-18. Οι «πράσινοι» μείωσαν σε 30-28 στο 13’ ενώ στο 14’ προσπέρασαν με 31-30, αλλά το Λαύριο Megabolt απάντησε και κατάφερε να προσπεράσει με 39-35 στο 19’.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 41-40, όμως στο 23’ το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 48-43. Το Λαύριο Megabolt ισοφάρισε σε 51-51 στο 25’ αλλά και πάλι οι «πράσινοι» βρήκαν τρόπο να ξαναπάρουν τα ηνία και στο 28’ να ξεφύγουν με 58-51. Στο 29’ η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (51-61) πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου με 63-56.

Το Λαύριο Megabolt μείωσε σε 63-59 στο 31’ και σε 68-66 στο 32’. Μάλιστα στο 33’ προσπέρασε με 69-68 και στο 35’ το «τριφύλλι» έκανε το υπέρ του 72-69. Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ στο 37’ (74-73) Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ στο 37’ (74-73) και στο 38’ έκαναν το 78-75. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κατάφερε να προσπεράσει με 79-78 στο 39’ και 18’’ πριν το τέλος πήρε προβάδισμα τριών πόντων (78-81). Ωστόσο στα 8,5’’ πριν την εκπνοή το Λαύριο ισοφάρισε σε 81-81 και οδήγησε το ματς στην παράταση.

Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 86-85 στο 41’ με τους «πράσινους» να προηγούνται με 87-86 στο 42’. 1,5 λεπτό πριν το τέλος της παράτασης το Λαύριο Megabolt ξέφυγε με 91-87, ενώ στα 25’’ πριν το φινάλε του αγώνα έκανε το 92-89. Τελικά οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη με 94-89.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 41-40, 56-63, 81-81 (κ.δ.), 94-89

Λαύριο Megabolt (Σερέλης): Κόζι 12 (1), Κάρτερ 20 (4), Σάβατζ 8 (2), Μουράτος 19 (3), Ντιαλό 12 (2), Ντέιβις 9 (1), Περσίδης, Ανοσίκε, Γερομιχαλός 14 (2), Μαστρογιαννόπουλος.
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ, Μπρέι 18 (4), Παπαγιάννης 9, Μποχωρίδης 4 (1), Παπαπέτρου 11, Χεζόνια 18, Κασελάκης 5 (1), Γουάιτ 6, Μήτογλου 12, Μπέντιλ 6.

Κάτας: "Δεν περιμέναμε ένα εύκολο παιχνίδι"

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Όντεντ Κάτας δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα με το Λαύριο Megabolt:

"Είναι κακό αποτέλεσμα για μας. Ξεκινήσαμε πολύ άσχημα το παιχνίδι. Τις τελευταίες 48 ώρες είπαμε ότι πρέπει να σεβαστούμε το Λαύριο, το οποίο έδειξε χαρακτήρα στα Playoffs και αυτό φάνηκε που επέστρεψαν στην προηγούμενη σειρά από το 0-2. Δεν έχει σημασία ποιος είναι αντίπαλος. Δεχθήκαμε πολλούς φθηνούς πόντους οι οποίοι ήταν εκτός του πλάνου μας. Δεν ήμασταν έτοιμοι όσον αφορά το πνευματικό κομμάτι του αγώνα και εγώ είμαι υπεύθυνος γι' αυτό. Δεν περιμέναμε εύκολο παιχνίδι όπως στο πρώτο και ήταν κάτι που το είχαμε συζητήσει με τους παίκτες. Δεν περιμέναμε εύκολο ματς όπως το πρώτο. Αυτά συμβαίνουν ύστερα από μια εύκολη νίκη. Ήταν 1-0 τότε. Τώρα έγινε όπως και στον ημιτελικό. Χάσαμε το δεύτερο παιχνίδι και πρέπει να μάθουμε το μάθημά μας. Τους χτίσαμε την ψυχολογία τους μετά το πρώτο δεκάλεπτο".