Crvena Zvezda mts Belgrade – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 81-48

Ο Crvena Zvezda mts Belgrade επικράτησε άνετα με 81-48 του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στο Βελιγράδι σε αναμέτρηση για την 8η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Ντάριλ Μέικον με 15 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε το ματς προηγούμενος με 6-2 στο 3’ με τους γηπεδούχους να απαντούν με ένα σερί 14-0 για το 16-6 του 7’. Στο 8’ ο Crvena Zvezda mts Belgrade ξέφυγε με 21-8, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Οι «πράσινοι» μπήκαν στη δεύτερη περίοδο με ένα επιμέρους 6-0 για το 21-14 του 11’, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Crvena Zvezda mts Belgrade ανέβασε στροφές και στο 17’ ξέφυγε με 31-18. Στο 19’ έγινε το 39-20 υπέρ των γηπεδούχων, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 39-26. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 47-28 στο 24’, ενώ στο 27’ το σκορ ήταν 53-34. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 57-36 και στο 32’ η διαφορά έφτασε στους 29 πόντους (67-36). Τελικά ο Crvena Zvezda mts Belgrade έφτασε άνετα στη νίκη με 81-48.

Τα δεκάλεπτα: 21-8, 39-26, 57-36, 81-48

Crvena Zvezda mts Belgrade (Ράντονιτς): Λαζάρεβιτς, Γουόλτερς 18 (2), Ουσκόκοβιτς 2, Νταβίντοβατς 8 (2), Μίτροβιτς 8, Λάζιτς 4, Κάλινιτς 10, Ντόμπριτς 8 (2), Χόλινς 11 (1), Σιμόνοβιτς 5 (1), Κούζμιτς 7,
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 5 (1), Μέικον 15 (2), Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης, Παπαπέτρου 6, Φέρελ, Κασελάκης, Γουάιτ 2, Φλόιντ 2, Έβανς, Μαντζούκας, Σαντ-Ρος 10.

Πρίφτης: «Ντροπιαστικός ο τρόπος που αγωνιστήκαμε»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Δημήτρης Πρίφτης, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Προφανώς, είναι ένα πολύ κακό βράδυ για εμάς, ίσως το χειρότερο. Είναι ντροπιαστικός ο τρόπος που αγωνιστήκαμε απόψε. Μπορώ να πω πολλά, αλλά προτιμώ να μιλήσω με την ομάδα μου. Συγχαρητήρια στον Ερυθρό Αστέρα».

Για την απουσία του Νεμάνια Νέντοβιτς σχολίασε: «Πιστεύετε ότι ένας παίκτης μπορεί να καλύψει αυτή τη διαφορά; Δεν νομίζω πως ένας παίκτης ή δυο παίκτες μπορούν να καλύψουν τέτοια διαφορά. Δεν νομίζω. Φυσικά είναι ένας πολύ καλός παίκτης και μπορεί να μας βοηθήσει, αλλά δεν έφταιξε η απουσία του».

Τέλος, σχετικά με το τέμπο του Ερυθρού Αστέρα και την ατμόσφαιρα στο γήπεδό του είπε: «Και τα δύο φταίνε. Το τέμπο ήταν πολύ υψηλό και έπρεπε να προσαρμοστούμε σε αυτό. Παράλληλα, ήταν δύσκολος ο συνδυασμός που έγινε με την ατμόσφαιρα. Ήταν δύσκολο να τα καταφέρουμε».