ΠΑΟΚ Mateco – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 64 - 81

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε άνετα με 81-64 του ΠΑΟΚ Mateco στο κλειστό της Πυλαίας σε αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Γιώργος Παπαγιάννης με 16 πόντους.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 αλλά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ απάντησε με ένα  επιμέρους 10-2 για το 12-2 του 5ου λεπτού. Στο 8’ η διαφορά έφτασε στους 11 πόντους (8-19), ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 25-11. Οι «πράσινοι» συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς το πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου με αποτέλεσμα στο 13’ να ξεφύγουν με 20 πόντους διαφορά (11-31). Ο ΠΑΟΚ Mateco αντέδρασε και στο 18’ μείωσε σε 39-28, πριν το τέλος του ημιχρόνου με 42-28.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 44-36 στο 22’, ενώ στο 24’ πλησίασαν σε 50-44. Το «τριφύλλι» είχε απάντηση και σε αυτό και με σερί 10-0 πήρε εκ νέου αέρα 16 πόντων (44-60) στο 28’. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 66-50 και στο 33’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέφυγε με διαφορά 20 πόντων (54-74). Τελικά, οι «πράσινοι» έφτασαν στη νίκη με 81-64.

Τα δεκάλεπτα: 11-25, 28-42, 50-66, 64-81

ΠΑΟΚ Mateco (Λυκογιάννης): Χριστοδούλου 1, Γκριφιν 10, Ντιλέο 17 (5), Τζόουνς 15 (3), Γιάνκοβιτς 2, Λοβ 4, Καμπερίδης, Καμαριανός 4, Ρούμογλου, Καμπερίδης 5 (1), Κάρτερ 4 (1), Τολιόπουλος 2.
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι, Μέικον 14 (1), Παπαγιάννης 16, Μποχωρίδης 5, Παπαπέτρου 6, Καββαδάς, Κασελάκης 11 (1), Έβανς 2, Αβδάλας, Μαντζούκας, Σαντ-Ρος 13 13, Γουάιτ 8 (2).

Πρίφτης: «Είχαμε ένταση, πάθος και ενέργεια»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Δημήτρης Πρίφτης, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα: «Θέλω να συγχαρώ πρώτα τα παιδιά για τον τρόπο που αντιδράσαμε, ειδικά στο ξεκίνημα. Είχαμε ένταση, πάθος και ενέργεια. Αντιδράσαμε μετά την πολύ κακή μας εμφάνιση με τον Eρυθρό Αστέρα. Παίξαμε πολύ δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο, διατηρήσαμε την ενέργεια και κερδίσαμε σχετικά εύκολα, παρότι ο ΠΑΟΚ μας πλησίασε σε ένα σημείο στην τρίτη περίοδο. Και εκεί το προσεγγίσαμε σωστά.

Είναι πολύ καλό το ότι αντιδράσαμε και παίξαμε με αυτό το πάθος κι έτσι πρέπει να κάνουμε πάντα, όπου κι αν παίζουμε. Είχαμε καλά ποσοστά στο δίποντο γιατί βάλαμε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό και πήγαμε δυνατά με τη μπάλα στο καλάθι. Ό,τι drive κάναμε πήγαμε δυνατά. Πρέπει να βελτιωθούμε και στο τρίποντο».

Επισης, αναφέρθηκε και στο 72% που είχε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ στο δίποντο. «Είναι και η φύση μας και το πνεύμα της ομάδας. Μετά την ήττα αυτή, έπρεπε να αντιδράσουμε που εκφράστηκε με αυτήν την επιθετικότητα και σε άμυνα και σε επίθεση».