FC Bayern Munich - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 81 - 78

Η FC Bayern Munich επικράτησε με 81-78 του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ σε αναμέτρηση για την 11η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 17 πόντους.

H FC Bayern Munich ξεκίνησε το ματς με ένα 5-0 με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να ισοφαρίζει και τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με 16-10 στο 5’. Στο 7’ το «τριφύλλι» μείωσε σε 16-14 και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το ματς ισόπαλο (22-22). Οι «πράσινοι» προσπέρασαν με 24-22 στο 11’ και με 33-28 στο 13’. Η διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων έφτασε στους οκτώ  πόντους στο 17’ (32-40) πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 44-37.

Στο 22’ η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (39-49) και στο 25’ έγινε το 57-47. Στο 27’ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 59-54 και σε 60-56 στο επόμενο λεπτό. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 60-59 υπέρ του «τριφυλλιού» και στο 31’ η FC Bayern Munich προσπέρασε με 61-60. Στο 33’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πήρε ξανά το προβάδισμα με 67-61 και στο 34’ έκανε το 70-61. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 70-66 στο 36’ και σε 74-72 στο 37’. Στα 29’’ πριν το φινάλε η FC Bayern Munich προσπέρασε με 77-76 και πήρε τη νίκη 81-78.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 37-44, 59-60, 81-78

FC Bayern Munich (Τρινκιέρι): Μπαμπ 7 (1), Τόμας 15 (1), Γουόλντεν 8 (2), Χάντερ 7, Γιάραμαζ, Λούτσιτς 6 (2), Ομπστ 6 (2), Ντέντοβιτς, Ρούμπιτ 12, Χίλιαρντ 20 (4), Σκίλινγκ.
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 3, Μέικον 12 (1), Παπαγιάννης 7, Μποχωρίδης 3 (1), Παπαπέτρου 17 (2), Κασελάκης 5 (1), Γουάιτ 9 (1), Νέντοβιτς 7 (1), Έβανς 7, Σαντ-Ρος 8.

Πρίφτης: «Αξίζαμε τη νίκη»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, Δημήτρης Πρίφτης, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα: «Προφανώς, ήταν ένα σκληρό ματς. Παλέψαμε για όλο το παιχνίδι. Αξίζαμε να κερδίσουμε με τον τρόπο που αγωνιστήκαμε. Στο τέλος οι λεπτομέρειες έκριναν το αποτέλεσμα. Θέλω να πω πως οι παίκτες μου πάλεψαν, είχαν καλή νοοτροπία. Είμαι στεναχωρημένος γιατί δεν μετατρέψαμε αυτή την προσπάθεια σε νίκη. Συγχαρητήρια στην Μπάγερν Μονάχου, εμείς επιστρέφουμε στην Αθήνα».