AX Armani Exchange Milan – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 75 - 54

Η AX Armani Exchange Milan επικράτησε εντός έδρας του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ με 75-54 σε αναμέτρηση για την 15η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Ντάριλ Μέικον 14 με πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βρέθηκε να προηγείται με 10-9 στο 3’, με την AX Armani Exchange Milan να απαντά με ένα σερί 4-0 για το υπέρ της 13-10 στο 4’. Το «τριφύλλι» ισοφάρισε σε 13-13 στο επόμενο λεπτό και στο 9’ προσπέρασε με 16-15. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους «πράσινους» μπροστά στο σκορ με 19-15 και στο 11’ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 19-19. Στο 14’ η ιταλική ομάδα προσπέρασε με 24-21 με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να ισορροπεί και στο 18’ να βρίσκεται στο ισόπαλο 29-29.

Η AX Armani Exchange Milan έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 33-29 και ξεκίνησε το δεύτερο με ένα σερί 12-0 με αποτέλεσμα να ξεφύγει με 45-29 στο 24’. Οι «πράσινοι» απάντησαν με ένα δικό τους επιμέρους 8-0 και μείωσαν σε 45-37 στο 26’. Ωστόσο, η αντεπίθεσή τους δεν είχε συνέχεια με τους γηπεδούχους να επιστρέφουν στο +16 (53-37) δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με 57-42.

Στο 33’ το «τριφύλλι» μείωσε σε 59-49 αλλά άμεσα η AX Armani Exchange Milan απάντησε με ένα σερί 7-0 για το 66-49 του 34’. Στο 35’ η διαφορά έφτασε στους 18 πόντους για την ιταλική ομάδα (69-51) και στο 39’ ανήλθε στο +21 (75-54). Τελικά οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 75-54.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 33-29, 57-42, 75-54

AX Armani Exchange Milan (Μεσίνα): Μέλι 9, Γκραντ 2, Ροντρίγκες 6 (2), Ταρζέφσκι, Ρίτσι, Χολ 19 (3), Ντιλέινι 7, Ντάνιελς 9 (1), Σιλντς 9 (1), Χάινς 14, Μπέντιλ, Ντατόμε.
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 7 (1), Μέικον 14 (1), Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 3 (1), Παπαπέτρου 5 (1), Κασελάκης 6 (2), Γουάιτ 6 (1), Αβδάλας, Έβανς 5, Μαντζούκας, Σαντ-Ρος 4.

Πρίφτης: «Δεν προσπαθήσαμε αρκετά στο δεύτερο ημίχρονο»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Δημήτρης Πρίφτης, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα: «Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλοί και είχαμε τον έλεγχο του τέμπο. Στην 3η περίοδο κάναμε τη χειρότερη δυνατή αρχή. Μπήκαμε στην επανάληψη με πολλά λάθη και η Αρμάνι πήρε τη διαφορά. Δυστυχώς, δεν κάναμε αρκετή προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο για να μειώσουμε και να δείξουμε πως έχουμε πιθανότητες. Η Αρμάνι κράτησε τη διαφορά που έχτισε στο 3ο δεκάλεπτο μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης. Αυτό ήταν πολύ κακό για εμάς».