Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 93 - 74

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 93-74 του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στο ΣΕΦ στον τρίτο τελικό των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League και κατέκτησε το τρόπαιο. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 23 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βρέθηκε να προηγείται με 10-6 στο 3’, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 13-13 στο 4’ και να προσπερνά με 18-15 στο 6’. Στο 7’ οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με 23-18, όμως οι «πράσινοι» μείωσαν σε 23-22 στο επόμενο λεπτό, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 28-26. Το «τριφύλλι» προσπέρασε με 30-28 στο 12’ και στο 13’ έκανε το 35-32 με τους γηπεδούχους να παίρνουν εκ νέου το προβάδισμα στο επόμενο λεπτό (36-35). Στο 16’ ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 43-35 και στο 18’ πήρε… αέρα 15 πόντων (53-38), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 55-40.

Οι γηπεδούχοι έκαναν το 57-40 στο 21’ και στο 25’ έγινε το 63-44. Στο 27’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μείωσε σε 63-48 και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ στο 63-53. Στο 32’ έγινε το 73-56 υπέρ του Ολυμπιακού με το «τριφύλλι» να μειώνει σε 75-62 στο 34’. Οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με 79-62 στο επόμενο λεπτό και έφτασαν στη νίκη με 93-74.

Τα δεκάλεπτα: 28-26, 55-40, 63-53, 93-74

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (1), Ντόρσεϊ 6 (1), Λαρεντζάκης 8 (2), Φαλ 6, Σλούκας 14 (4), Μάρτιν 2, Βεζένκοφ 25 (4), Πρίντεζης, Παπανικολάου 10 (2), Ζαν Σαρλ 4, ΜακΚίσικ 10.
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Βόβορας): Σίβα 9 (1), Μέικον, Παπαγιάννης 15, Μποχωρίδης 10 (1), Παπαπέτρου 6, Κασελάκης 3 (1), Γουάιτ 2, Νέντοβιτς 23 (3), Έβανς 3 (1), Σαντ-Ρος 3 (1).

Βόβορας: «Δύσκολη μέρα για τον Παναθηναϊκό»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Γιώργος Βόβορας δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του τρίτου τελικού των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League με τον Ολυμπιακό:

«Είναι μια δύσκολη μέρα για τον Παναθηναϊκό. Έχει μάθει να κερδίζει τίτλους, στο πρωτάθλημα και στην Ευρωλίγκα. Πρέπει να σκεφτούμε τα λάθη που έγιναν μέσα στη σεζόν και οι άνθρωποι που πρέπει να πάρουν τις αποφάσεις, θα πάρουν τις σωστές αποφάσεις για να επιστρέψει η ομάδα εκεί που τις αξίζει.

Είμαστε δύο μήνες στην ομάδα, σε μια πολύ δύσκολη περίοδο για τον σύλλογο. Προσπαθήσαμε να δουλέψουμε στο κομμάτι της ψυχολογίας, υπήρχε στενοχώρια και προβληματισμός μετά την Ευρωλίγκα. Θεωρώ πως όλοι θα κάνουν το καλύτερο για τη νέα σεζόν, από την κεφαλή μέχρι το τέλος, ώστε ο Παναθηναϊκός να είναι καλύτερος γιατί δεν αξίζει στον σύλλογο κάτι τέτοιο».

Αναφορικά με τον αγώνα τόνισε ότι: «Ήταν το τελευταίο μας χαρτί. Ήμασταν πολύ πιο επιθετικοί στο ξεκίνημα, ήμασταν μέσα στο ματς για 17 λεπτά, αλλά ένα κακό τρίλεπτο μάς στοίχισε, κάναμε πολλά λάθη και μπήκε ο κόσμος στην εξίσωση. Νομίζω πως ήταν το σημείο κλειδί. Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν το μόνο που προσπαθήσαμε στην άμυνα, ενώ στο τέταρτο ο Σλούκας ξεκλείδωσε το αμυντικό μας κομμάτι και νομίζω πως ο ο Ολυμπιακός έφτασε δίκαια στη νίκη.

Ξεκινήσαμε με μια ματς απ άμυνα ζώνης, ο Γουόκαπ έβαλε δύο τρίποντα και στην άμυνα δώσαμε εύκολους πόντους καθώς δεν παίξαμε με επαφή. Στο τρίτο δεκάλεπτο παίξαμε πιο σκληρά, με αλλαγές και γι’ αυτό αναγκάσαμε τον Ολυμπιακό στο χειρότερό του δεκάλεπτο. Εκεί που βάλαμε πίεση πλησιάζοντας στους δέκα, είχαμε δύο άστοχα τρίποντα, αλλά ο Σλούκας με δύο σουτ έδωσε το μομέντουμ στην ομάδα του και ήταν δύσκολο εκεί να επιστρέψουμε».

Τέλος, κληθείς να μιλήσει για τον Γιώργο Πρίντεζη είπε: «Είναι ένας πολύ μεγάλος παίκτης, ένας χαρακτήρας που ο οργανισμός του Ολυμπιακού πρέπει να αξιοποιήσει. Οι ηγέτες πρέπει να μένουν κοντά στο σύλλογό τους για να τον βοηθήσουν να προχωρήσει».