Παναθηναϊκός – Real Madrid 68 -71

Η Real Madrid επικράτησε με 71-68 του Παναθηναϊκού σε αναμέτρηση για την πρώτη αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Ντέρικ Γουίλιαμς με 15 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τις δύο ομάδες να εναλλάσσουν το προβάδισμα. Η Real Madrid, όμως, κατάφερε να προηγηθεί με 10-7 στο 5’ και με 21-13 στο 7’. Στο 8’ ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 21-19 και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 23-22. Το «τριφύλλι» προσπέρασε με 24-23 στο 11’, αλλά οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 29-26 στο 13’ και με 32-28 στο 16’. Στο 17’ ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα με 34-32 πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 38-37 υπέρ των Ισπανών.

Στο 22’ οι πράσινοι προσπέρασαν με 42-41 όμως η Real Madrid έκανε το 45-41 στο 24’. Το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 46-45 στο 26’ και με 48-45 στο επόμενο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» με ένα σερί 7-0 για το 52-48 του 28’ πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 54-51. Η Real Madrid ξέφυγε με 62-56 στο 33’ και στο 35’ ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 62-60 ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήραν τη νίκη με 71-68.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 37-38, 51-54, 68-71

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Λι 12 (3), Παπαγιάννης 6, Μποχωρίδης 5 (1), Γουίλιαμς 15 (2), Άντριους 8 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Πονίτκα 5 (1), Γκριγκόνις 5 (1), Γκουντάιτις 10.
Real Madrid (Ματέο): Κοζέρ 8 (2), Χεζόνια 8 (2), Ροντρίγκες 2, Ντεκ 9, Πουαριέ 3, Κορνελί 2, Ταβάρες 14, Γιουλ 6 (2), Γιαμπουσέλε 6, Μούσα 13 (1).

Ράντονιτς: «Είχαμε την ευκαιρία μας»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Ντέγιαν Ράντονιτς δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα με την Real Madrid: «Είχαμε την ευκαιρία να πάρουμε το ματς, αλλά δεν τα καταφέραμε. Παίξαμε καλή άμυνα. Η Ρεάλ είναι μία πολύ ποιοτική ομάδα, με ταλέντο στην επίθεση. Χάσαμε 10 βολές και πήραμε κάποιες κακές αποφάσεις στο τέλος, αλλά όπως είπα και στους παίκτες ξεκινήσαμε έναν μαραθώνιο και πλέον κοιτάμε το ματς με τον Άρη. Κάποιοι παίκτες δεν είναι σε φόρμα και το καταλαβαίνω ενώ μας έλλειψε και ο Γουόλτερς. Χρειάζεται υπομονή και να πηγαίνουμε μέρα με τη μέρα και να βελτιωνόμαστε».

Όσον αφορά στα χαμένα ριμπάουντ είπε: «Μπορούμε να συζητήσουμε για πολλά πράγματα. Κόντρα στη Ρεάλ πρέπει να κάνεις πολλά πράγματα καλά για να κερδίσεις. Δεχθήκαμε 71 πόντους. Σίγουρα έχουμε προβλήματα που πρέπει να βελτιώσουμε για τη συνέχεια».