Crvena Zvezda mts Belgrade – Παναθηναϊκός 75 - 77

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 77-75 του Crvena Zvezda mts Belgrade στο Βελιγράδι σε αναμέτρηση για την 2η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Μάριους Γκριγκόνις με 17 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο σκορ (6-6) στο 3’. Οι γηπεδούχοι είχαν ένα σερί 5-0 για το 11-6 του επόμενου λεπτού με τον Παναθηναϊκό να απαντά με ένα επιμέρους 6-0 για το υπέρ του 13-12. O Crvena Zvezda mts Belgrade πήρε ξανά το προβάδισμα με 18-14 στο 7’ και στο 9’ ξέφυγε με 22-16 πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 24-18.

Στο 12’ το «τριφύλλι» ισοφάρισε σε 24-24 και στο 13’ προσπέρασε με 27-26. Στο 15’ οι Σέρβοι πήραν προβάδισμα με 34-29 αλλά στο 17’ ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 34-33. Στο 18’ οι πράσινοι προσπέρασαν με 39-38 και στο 19’ έκαναν το 42-38 σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στο 22’ ο Παναθηναϊκός έκανε το 46-40 με τον Crvena Zvezda mts Belgrade να μειώνει σε 46-45 στο επόμενο λεπτό. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 51-50 στο 26’ και με 54-52 στο 27’. Στο 29’ το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 56-54 και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 57-56 υπέρ του. Οι πράσινοι έκαναν το 61-58 στο 31’ και στο 34’ η σερβική ομάδα προσπέρασε με 68-63!

O Παναθηναϊκός μείωσε σε 71-68 στο 37' και σε 73-71 στο 38'. Με 1,27" να απομένουν ισοφάρισε σε 73-73 και στα 21" προσπέρασε με 75-73 με τον Πονίτκα. Στα 6,9" ο Μπέντιλ με 1/2 βολές μείωσε σε 75-74 και ο Λι με 2/2 βολές στα 4,7 έκανε το 77-74. Ο Ντόμπριτς είχε 1/2 βολές, ο Γουίλιαμς πήρε το ριμπάουντ και ο Παναθηναϊκός κέρδισε σε 77-75.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 38-42, 56-57, 75-77

Crvena Zvezda mts Belgrade (Ιβάνοβιτς): Χόλαντ 4 (1), Λαζάρεβιτς, Άνταμς 5, Μίτροβιτς 8, Λάζιτς 6 (2), Μάρτιν 12, Ντόμπριτς 7, Ραντούλιτσα 3, Ιβάνοβιτς 7 (1), Πετρούσεφ 5, Μπέντιλ 18 (2).
Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 2 , Λι 6 (1), Παπαγιάννης 9, Μποχωρίδης 3 (1), Γουίλιαμς 8, Άντριους 8 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Πονίτκα 10, Γκριγκόνις 17 (3), Γκουντάιτις 12.

Ράντονιτς: «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη νίκη»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Ντέγιαν Ράντονιτς δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα με τον Crvena Zvezda mts Belgrade: «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη νίκη. Ήταν ένα καλό παιχνίδι σήμερα. Όπως είπαμε πριν το ματς παίξαμε σκληρά. Το ξεκίνημα στην άμυνα δεν ήταν καλό αλλά βελτιωθήκαμε στη συνέχεια του αγώνα. Επιθετικά ήταν το καλύτερο μας παιχνίδι φέτος. Σταματήσαμε τα λάθη, το παιχνίδι πήγε στις τελευταίες κατοχές και κερδίσαμε.

Φυσικά, ήταν πολύ σημαντική νίκη για εμάς. Είμαστε στην αρχή της σεζόν. Ήταν σημαντικό και λόγω της αυτοπεποίθησής μας επίσης. Είπα πριν από το παιχνίδι ότι θα ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, και ήταν. Τελικά μια απόφαση το έκρινε και κερδίσαμε. Όπως είπα είμαι χαρούμενος για τους παίκτες. Ήταν υπέροχο να βρίσκομαι εδώ μπροστά σε αυτούς τους οπαδούς».