Alba Berlin – Παναθηναϊκός 94 - 65

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε εκτός έδρας από την Alba Berlin με 94-65 σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ των πράσινων αναδείχθηκε ο Μάριους Γκριγκόνις με 14 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 6-5 στο 3’. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα η Alba Berlin απάντησε με συνεχόμενα τρίποντα με αποτέλεσμα να ξεφύγει με 17-6 2,5 λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους προηγούμενους με 17-9. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 19-14 στο 11’ και σε 21-19 στο 13’ με την Alba Berlin να ξεφεύγει με 25-19 στο 14’. Στο 16’ η γερμανική ομάδα έκανε το 32-21 και στο 18’ με 38-26 πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 43-33. H Alba Berlin ξέφυγε με 50-33 στο 23’ και με 60-33 στο 26’ τρέχοντας ένα επιμέρους 17-0. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 62-45 στο 28’ και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με στο σκορ στο 64-45.  Στο 31’ οι πράσινοι έκαναν το 66-50 ωστόσο στο 33’ η Alba Berlin ξέφυγε με 75-50 και με 85-54 στο 35’. Τελικά η Alba Berlin έφτασε άνετα στη νίκη με 94-65.

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 43-33, 64-45, 94-65

Alba Berlin (Γκονζάλες): Προτσίντα 6 (1), Μαχόφσκι 2, Ντέλοου 5 (1), Βέτζελ 11, Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ2, Ολίντε 7 (1), Κουμάντζε 10, Σίκμα 16 (2), Λάμερς 7 (1), Μπλατ 15 (4), Ζούσμαν 10 (2).
Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Λι 11 (1), Παπαγιάννης, Μποχωρίδης 5 (1), Γουίλιαμς 6 (1), Άντριους 13 (2), Γ. Καλαϊτζάκης, Πονίτκα 5, Γκριγκόνις 14 (3), Μαντζούκας 3 (1), Γκουντάιτις 8.

Ράντονιτς: «Ευχαριστούμε τους φιλάθλους μας»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Ντέγιαν Ράντονιτς, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα: «Ευχαριστούμε τους φιλάθλους μας για την υποστήριξή τους. Η Άλμπα έπαιξε το τέλειο παιχνίδι. Βρίσκεται σε τέλεια φόρμα ενώ έχει κάνει και το τέλειο ξεκίνημα στη σεζόν. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ κακό για εμάς και στις δύο πλευρές του παρκέ. Και αυτό είναι κάτι που πρέπει να αναλύσουμε. Έχουμε μπροστά μας 48 ώρες να ετοιμάσουμε το επόμενο ματς».