Παναθηναϊκός – AS Monaco 80 - 83

Η AS Monaco επικράτησε με 83-80 του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Ντέρικ Γουίλιαμς με 28 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το ματς προηγούμενος με 9-6 (4’), με τους Μονεγάσκους να παίρνουν το προβάδισμα με 13-9 στο 6’. Στο 7’ η AS Monaco ξέφυγε με 16-9 και στο 8’ η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (10-23). Οι φιλοξενούμενοι έστειλαν τη διαφορά στο +18 (11-29 στο 9’) πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 29-13. Στο 12’ το «τριφύλλι» μείωσε σε 29-18 και στο 14’ σε 31-21.

Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 35-21 στο 16’, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 40-34. Στο 21’ ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 42-40 με την AS Monaco να κάνει το 46-40 στο επόμενο λεπτό. Οι πράσινοι αντεπιτέθηκαν και στο 25’ ισοφάρισαν σε 50-50, με τους φιλοξενούμενους να προσπερνούν με 56-50 στο 26’. Στο 28’ ο Παναθηναϊκός πλησίασε σε 58-57 και στο 29’ προσπέρασε με 59-58, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 60-59 υπέρ της AS Monaco.

Οι Μονεγάσκοι έκαναν το 66-61 στο 32’ και στο επόμενο λεπτό το «τριφύλλι» μείωσε σε 66-64. Στο 34’ οι πράσινοι ισοφάρισαν σε 68-68 και στο 37’ η AS Monaco έκανε το υπέρ της 74-70 φτάνοντας τελικά στη νίκη 83-80.

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 34-40, 59-60, 80-83

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 3 (1), Λι 11 (3), Παπαγιάννης, Μποχωρίδης 5 (1), Γουίλιαμς 28 (4), Άντριους 4 (1), Πονίτκα 12, Γκριγκόνις 7 (1), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 10.
AS Monaco (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 13 (1), Μπράουν 10, Λόιντ 9, Μπλόσομγκέιμ, Μοτεγιούνας 2, Κουαταρά 2, Στραζέλ, Χολ 10, Τζέιμς 27 (3).

Ράντονιτς: «Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Ντέγιαν Ράντονιτς, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα με τον AS Monaco: «Συγχαρητήρια στην Μονακό για τη νίκη. Στο πρώτο και στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν παίξαμε καλά σε άμυνα και επίθεση, κάναμε πολλά λάθη, αλλά στη συνέχεια αλλάξαμε τον τρόπο παιχνιδιού μας. Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε πολύ καλύτερα και είχαμε τις ευκαιρίες για να νικήσουμε. Όμως το ματς κρίθηκε στα μικρά πράγματα, όπως κάποια ριμπάουντ, κάποια χαμένα σουτ και 1-2 κατοχές έκριναν τον τελικό νικητή. Η εικόνα μας ήταν διαφορετική από αυτή στο Βερολίνο. Ευχαριστούμε στον κόσμο που ήρθε και μας στήριξε. Παίξαμε τρία κλειστά ματς στην Euroleague, εκ των οποίων κερδίσαμε το ένα και χάσαμε τα άλλα δύο. Όπως είχα πει και μετά το παιχνίδι με την Ρεάλ, οι λεπτομέρειες αποφάσισαν για τον τελικό νικητή».

Σχετικά με την απόκτηση του Ντουέιν Μπέικον τόνισε: «Ελπίζω η εικόνα μας να είναι διαφορετική στα επόμενα ματς. Μιλήσαμε πολύ με την διοίκηση και το σταφ και αποφασίσαμε να προχωρήσουμε με τον Μπέικον ο οποίος είναι πολύ καλή προσθήκη και ελπίζω να μας βοηθήσει στο μέλλον».

Και κατέληξε μιλώντας για τον Γουόλτερς: «Ελπίζω να μας βοηθήσει την Κυριακή όπου θα πάρει κάποια λεπτά συμμετοχής. Είμαστε έναν μήνα με έναν ποιντ γκαρντ κάτι που είναι πολύ δύσκολο. Και η συμβολή του θα είναι πολύ σημαντική».