Maccabi Playtika Tel Aviv – Παναθηναϊκός 85-74

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 85-74 από την Maccabi Playtika Tel Aviv εκτός έδρας σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους ήταν ο Ντέρικ Γουίλιαμς με 17 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 3’ βρέθηκε να προηγείται με 11-5 με τους γηπεδούχους να μειώνουν με 11-9 στο επόμενο λεπτό και να προσπερνούν με 15-13 στο 6’. Στο 9’ η Maccabi Playtika Tel Aviv έκανε το 18-15 και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 20-17. Η ισραηλινή ομάδα ξέφυγε με 25-19 στο 11’ με τους πράσινους να μειώνουν σε 25-24 στο 12’. Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 27-25 στο 15’ και στο 16’ πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (27-31) με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 35-34 στο 17’.

Το «τριφύλλι» πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με 39-37 στο 18’ όμως η Maccabi προσπέρασε με 42-39 στο επόμενο λεπτό και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 47-42. Στο 21’ οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 49-42 και στο 22’ πήραν… αέρα εννέα πόντων (53-45). Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 53-49 στο 23’ ωστόσο στο επόμενο λεπτό η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό για τη Maccabi Playtika Tel Aviv (61-51).

Στο 26’ οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 65-53 και στο 29’ το «τριφύλλι» μείωσε σε 67-59 πριν το τέλος του δεκαλέπτου με 69-59. H Maccabi Playtika Tel Aviv ξέφυγε με 74-60 στο 32’ με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 76-70 στο 36’. Τελικά οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου διψήφια διαφορά πόντων (80-70 στο 38’) και έφτασαν στη νίκη με 85-74.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 47-42, 69-59, 85-74

Maccabi Playtika Tel Aviv (Κάτας): Άνταμς 4, Μπράουν 22 (2), Μπόλντγουιν 14 (1), Μάρτιν 2, Μένκο, Σόρκιν 2, Ντιμπαλτορομέο 7 (1), Χόλινς 5 (1), Πόιθρες 8, Νίμπο 13, Κόλσον 8 (2).
Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 5 (1), Γουόλτερς 4, Λι 6 (2), Παπαγιάννης 11 (1), Μποχωρίδης 3 (1), Γουίλιαμς 17 (4), Πονίτκα 12, Γκριγκόνις 9 (1), Μαντζούκας 3 (1), Γκουντάιτις 4.

Ράντονιτς: «Κάναμε πολλά λάθη»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Ντέγιαν Ράντονιτς δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα με την Maccabi Playtika Tel Aviv: «Συγχαρητήρια στη Μακάμπι για τη νίκη. Έκανε καλό παιχνίδι. Για εμάς τα τελευταία λεπτά στην τρίτη περίοδο στην επίθεση ήταν πολύ άσχημα. Προσπαθήσαμε να είμαστε ανταγωνιστικοί στο δεύτερο ημίχρονο αλλά τα 16 λάθη και τα χαμένα ριμπάουντ έκριναν το ματς» τόνισε αρχικά και συνέχισε: «Σε κάποια σημεία ήμασταν καλοί, αλλά ματς πρέπει να είμαστε καλοί για 40 λεπτά. Έπρεπε να παίζαμε πιο σκληρά ώστε να μπορούσαμε να μείνουμε στο ματς».