Παναθηναϊκός - Virtus Segafredo Bologna 88 - 85

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 88-85 της Virtus Segafredo Bologna στην παράταση σε αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Ντέρικ Γουίλιαμς με 26 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 6-3 στο 3’, ενώ στο επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 8-6. Στο 6’ η Virtus Segafredo Bologna πήρε… αέρα εφτά πόντων (6-13) και στο 7’ ξέφυγε με 15-6 ολοκληρώνοντας ένα σερί 12-0. Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό στο 8’ (7-19) με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 19-12 στο 9’ πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 21-12. Η ιταλική ομάδα ξέφυγε με 24-12 στο 11’ με το «τριφύλλι» να μειώνει σε 24-17 στο 12’.

Στο 14’ οι πράσινοι πλησίασαν σε 28-24 και στο 15’ έφτασαν τη διαφορά στο καλάθι (28-30), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 41-38 υπέρ της Virtus Segafredo Bologna.

Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 45-38 στο 21’, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 45-43 στο επόμενο λεπτό όπως στο 25’ η διαφορά έφτασε στο +8 για τους Ιταλούς (45-53). Οι πράσινοι απάντησαν με ένα σερί 11-2 και στο 27’ προσπέρασαν με 56-55, ενώ στο 29’ ξέφυγαν με 62-55. Οι Ιταλοί απάντησαν με ένα σερί 4-0 για το 62-59 πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 67-62.

Το «τριφύλλι» έκανε το 69-62 στο 31’ με την Virtus Segafredo Bologna να μειώνει σε 71-68 στο 36’. Η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε με 76-76 με αποτέλεσμα να οδηγηθεί σε παράταση. Εκεί ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει τη νίκη με τρίποντο του Γουίλιαμς στα 16’’ (86-85), ενώ ο Μπέικον με 2/2 βολές «σφράγισε» την πράσινη επικράτηση (88-85).

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 38-41, 67-62, 76-76 (κ.δ.), 88-85

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς 18 (4), Λι 15 (3), Παπαγιάννης 2, Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 26 (5), Γ. Καλαϊτζάκης 1, Μπέικον 14 (1), Πονίτκα 2, Γκουντάιτις 10.
Virtus Segafredo Bologna (Σκαριόλο): Κορντινιέ, Παγιόλα 2, Μπακό 2, Τζαϊτέ 20, Λούντμπεργκ 14 (3), Χάκετ 11 (3), Μίκι 5 (1), Ουίμς, Οτζελέγιε 19 (3), Τεόντοσιτς 12 (3).

Ράντονιτς: «Μεγάλη νίκη για εμάς»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Ντέγιαν Ράντονιτς, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του εντός έδρας αγώνα με τη Virtus Segafredo Bologna: «Συγχαρητήρια στους παίκτες και στον κόσμο που μας βοήθησε πολύ να επιβιώσουμε και να κερδίσουμε. Ελπίζω σε δύο μέρες να είναι πάλι εδώ. Στο τέλος και την παράταση μας βοηθήσαν πολύ. Το ξεκίνημα δεν ήταν καλό. Η τρίτη περίοδος ήταν πολύ καλή.

Ήταν δύσκολο να πάρουμε το ματς στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η ομάδα δεν ήταν καλή στην άμυνα. Δεν πήραμε το ματς στην κανονική διάρκεια, αν και προσπαθήσαμε να βρούμε τρόπους. Για εμάς είναι μια μεγάλη νίκη γιατί παίζαμε με μια ομάδα με ποιότητα, κερδίζουμε χρόνο. Πλέον κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι και πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι και σωματικά και πνευματικά για το ματς με τη Βιλερμπάν».

Όσον αφορά το εξαιρετικό ματς του Ντέρικ Γουίλιαμς, είπε: «Νομίζω ότι είναι η ομάδα που κέρδισε. Για να κερδίσεις μια ομάδα όπως τη Βίρτους θες όσους περισσότερους παίκτες μπορείς. Το πιο σημαντικό είναι ότι μετά από 3 ματς που τα χάσαμε στο τέλος, πήραμε ένα και μας βοηθάει στην ψυχολογία μας».

Τέλος, σε ερώτηση για το σχήμα με τους Νέιτ Γουόλτερς και Πάρις Λι στην ίδια πεντάδα, ανέφερε: «Θα είναι μια από τις επιλογές που έχουμε, ειδικά τώρα που είναι έξω και ο Γκριγκόνις, που θα πρέπει να βρούμε τρόπους να καλύψουμε το κενό του».