Zargiris Kaunas – Παναθηναϊκός 67 - 81

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εκτός έδρας της Zalgiris Kaunas με 81-67 σε αναμέτρηση για την 11η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Ντέρικ Γουίλιαμς με 25 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με την Zalgiris να ξεκινά προηγούμενη με 4-2 αλλά τον Παναθηναϊκό να προσπερνά με 11-4 στο 5’. Στο 6’ το «τριφύλλι» ξέφυγε με 16-6 και στο 7’ η διαφορά έφτασε στους 12 πόντους (18-6). Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με ένα επιμέρους 5-0 για το 18-11 του επόμενου λεπτού, ωστόσο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ξεφύγει με 27-11 στο 9’ πριν το 27-13 με το οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο.

Στο 11’ οι πράσινοι ξέφυγαν με 31-13 και στο 14’ έκαναν το 36-18. Η Zalgiris Kaunas μείωσε σε 38-25 στο 17’, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό στο +16 (28-44).

Με το ξεκίνημα της επανάληψης το «τριφύλλι» ξέφυγε με 47-28 (22’), όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε 47-34 στο 24’. Ο Παναθηναϊκός «απάντησε» με ένα επιμέρους 7-2 για το 54-36 του επόμενου λεπτού με την Zalgiris Kaunas να κάνει το 54-43 στο 27’ με ένα σερί 7-0. Στο 28’ η λιθουανική ομάδα πλησίασε σε 54-48 με τους «πράσινους» να κάνουν το 58-48 στο 29’ πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου με το σκορ στο 60-53.

Στο 31’ η Zalgiris Kaunas μείωσε σε 60-56 και στο 33’ ο Παναθηναϊκός έκανε το 66-58. Το «τριφύλλι» πήρε προβάδισμα εννέα πόντων στο 35’ (61-70), ενώ στο 37’ ξέφυγε με 77-65. Τελικά ο Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη με 81-67.

Τα δεκάλεπτα: 13-27, 28-44, 53-60, 67-81

Zalgiris Kaunas (Μακσβίτις): Έβανς 18 (4), Λεκαβίτσιους, Χέιζ 10, Σμιτς 2, Μπιρούτις 4, Λουκοσιούνας 3 (1), Μπρασντέικις 7 (1), Ντίμσα 4 (1), 6 Καβάνο 3 (1), Μπουτκεβίτσιους 6 (2), Ουλάνοβας 10.
Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 2 , Γουόλτερς 11 (1), Λι 5 (1), Παπαγιάννης 6, Γουίλιαμς 25 (2), Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον 19 (1), Πονίτκα 9 (1), Γκουντάιτις 4.

Ράντονιτς: «Μεγάλη νίκη»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Ντέγιαν Ράντονιτς, δήλωσε μετά το τέλος του εκτός έδρας αγώνα με την Zalgiris Kaunas: «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη νίκη. Το ξεκίνημα ήταν πολύ καλό και στις δύο πλευρές. Στο δεύτερο μέρος η Ζάλγκιρις πήρε το μομέντουμ, ωστόσο, στα τελευταία λεπτά η άμυνα και η επίθεσή μας ήταν αρκετά καλή. Είναι μια μεγάλη νίκη».

Αναφορικά με την κατάσταση του Μάριους Γκριγκόνις, ο οποίος ταλαιπωρείται από πρόβλημα στη μέση: «Είναι πολύ καλύτερα σε σχέση με τις προηγούμενες ημέρες και αυτό είναι το πιο σημαντικό αυτή τη στιγμή. Θα δούμε πότε μπορεί να ξεκινήσει τις προπονήσεις με την υπόλοιπη ομάδα».