Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 71 - 57

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 71-57 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ σε αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος της Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Ματέους Πονίτκα με 14 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 3’ βρέθηκε να προηγείται με 10-4, με την ΑΕΚ να μειώνει σε 10-8 στο επόμενο λεπτό. Το «τριφύλλι» ξέφυγε με 11-8 στο 5’ με την Ένωση να πλησιάζει σε 18-15 στο 7’ και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τη διαφορά στο +8 (25-17). Στο 11’ η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (27-17) και στο 13’ έγινε το 29-17 υπέρ των πράσινων. Η ΑΕΚ μείωσε σε 32-26 στο 16’ όμως ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 37-26 στο 19’ και έκλεισε το ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 38-29. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε 40-34 στο 21’ αλλά στο 25’ το «τριφύλλι» έκανε το 48-36. Στο 27’ η ΑΕΚ πλησίασε σε 48-44 πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου με το σκορ στο 56-48. Οι πράσινοι ξέφυγαν με 61-50 στο 31’ και τελικά έφτασαν εύκολα στη νίκη με 71-57.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 38-29, 56-48, 71-57

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 2, Γουόλτερς 5 (1), Λι 13 (3), Παπαγιάννης 8, Γουίλιαμς 7 (1), Παππάς, Γ. Καλαϊτζάκης 7 (1), Μπέικον 5 (1), Χουγκάζ, Πονίτκα 14 (1), Μαντζούκας 4 (1), Γκουντάιτις 6
ΑΕΚ (Κατζούρης): Κόνιαρης 2, Πετρόπουλος 2, Ξανθόπουλος, Φλιώνης 4, ΜακΓκριφ 5 (1), Φιλιππάκος 5, Περσίδης, Μάντσεν 5 (1), Παπαδάκης 6 (2), Γουίλιαμς 10 (2), Μίτσελ 18.

Ράντονιτς: «Ήταν σημαντικό να κερδίσουμε»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Ντέγιαν Ράντονιτς, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα με την ΑΕΚ: «Ήταν σημαντικό για εμάς να νικήσουμε αυτό το παιχνίδι και τα καταφέραμε. Έχουμε τώρα τα δύο ματς στην Euroleague μέσα στην εβδομάδα. Πρέπει να σκεφτούμε το ματς με τη Βαλένθια, μια πάρα πολύ καλή ομάδα».

Για τα πολλά χαμένα σουτ τα οποία ήταν κάτω από καλές προϋποθέσεις απάντησε πως: «Πράγματι χάσαμε πολλά καλά σουτ, αλλά πλέον το μυαλό μου είναι μόνο στο παιχνίδι με την Βαλένθια».

Αναφορικά με τον Μάριους Γκριγκόνις και την πιθανότητα να βρεθεί στην Ισπανία, ο Ράντονιτς ήταν ξεκάθαρος: «Όχι, δεν θα είναι μαζί μας ο Γκριγκόνις».

Όσο για το τι είναι αυτό που θέλει να δει από την ομάδα του στα δύο επόμενα ματς, σημείωσε: «Το πρόγραμμα είναι πολύ σκληρό και πρέπει να σκεφτόμαστε αυτά τα ματς. Η Βαλένθια έχει κάνει κάποιες μεγάλες νίκες και χρειάζεται μεγάλη προσοχή. Εγώ έχω το μυαλό μου στην ομάδα μου. Ο Γουόλτερς είδατε δεν είναι στο 100% και πρέπει να τον προετοιμάσουμε».

Τέλος ερωτηθείς σχετικά με το αν η κούραση της ομάδας του τον προβληματίζει απάντησε πως: «Είχαμε ένα δύσκολο πρόγραμμα και είναι ξεκάθαρο. Αυτό που μετράει είναι η νίκη και κοιτάμε τα επόμενο παιχνίδια».