Valencia Basket – Παναθηναϊκός 94 – 91

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε εκτός έδρας από την Valencia Basket στην παράταση με 94-91 σε αναμέτρηση για τη 13η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Ντουέιν Μπέκον με 22 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 13-8 στο 4'. Στο 6' οι πράσινοι ξέφυγαν με 18-10 με τη Valencia να μειώνει σε 18-15 στο 7'. Ο Παναθηναϊκός πήρε... αέρα δέκα πόντων στο 9' (15-25) πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 26-20.

Στο 11' η ισπανική ομάδα ισοφάρισε σε 26-26 και στο 12' προσπέρασε με 28-26. Οι πράσινοι πήραν προβάδισμα με 30-28 στο 13' όμως οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 34-30 στο 15'. Το 35-34 υπέρ του Παναθηναϊκού στο 16' έγινε 41-36 για τη Valencia Basket στο 19'. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ισπανική ομάδα να προηγείται με 44-41.

Στο 21' η Valencia Basket ξέφυγε με 47-41 και στο 23' με 56-45. Στο 24' η διαφορά έφτασε στους 14 πόντους (59-45) με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 59-51 στο 26'. Οι γηπεδούχοι επανήλθαν στο +13 αλλά στο 29' οι πράσινοι έριξαν τη διαφορά στους πέντε πόντους (68-65) πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 71-65.

Στο 32' ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 70-68 και στο 33' ισοφάρισε σε 70-70. Η Valencia Basket έκανε το υπέρ της 76-70 στο επόμενο λεπτό και με 80-73 στο 37'. Οι πράσινοι μείωσαν σε 80-78 2,5 λεπτά πριν το τέλος και στο 39' ισοφάρισε σε 82-82. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση με το σκορ στο 84-84.

Στα 27" πριν το φινάλε του έξτρα πενταλέπτου η Valencia Basket ξέφυγε με 94-91 και πήρε τη νίκη με αυτό το σκορ καθώς τα σουτ του Ντέρικ Γουίλιαμς στο τέλος δεν βρήκαν στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 44-41, 71-65, 84-84 (κ.δ.), 94-91

Valencia Basket (Μουμρού): Χάρπερ 8, Κλαβέρ, Πουέρτο, Πρέπελιτς 7 (1), Πραντίγια 2, Γουέμπ 18 (4), Αροστέγι, Τζόουνς 20 (4), Φεράντο, Ράντεμπο, Ντούμπλιεβιτς 23 (3), Ριβέρο 16.
Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 8 (1), Γουόλτερς 10 (2), Λι 12 (2), Παπαγιάννης 2, Γουίλιαμς 21 (4), Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον 22 (1), Πονίτκα 10 (1), Γκουντάιτις 6.

Ράντονιτς: «Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους φιλάθλους μας»

Ο Ντέγιαν Ράντονιτς δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του εκτός έδρας αγώνα με την Valencia Basket: «Συγχαρητήρια στη Βαλένθια για τη νίκη. Μπορώ να πω ότι ξεκινήσαμε καλά, αλλά στο τελευταίο λεπτό του πρώτου δεκαλέπτου και στην αρχή του δεύτερου κάναμε πολλά λάθη. Η Βαλένθια έπαιξε εξαιρετικά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και εμείς αρκετά κάναμε λάθη. Στα τελευταία εφτά λεπτά της κανονικής διάρκειας παίξαμε πολύ καλύτερα αμυντικά και είχαμε μια καλή ευκαιρία να κερδίσουμε στο τελευταίο σουτ. Στην παράταση επίσης είχαμε μια πολύ ευκαιρία να πάρουμε τη νίκη, σε κάποιες λεπτομέρειες, όπως ένα άστοχο σουτ ή ένα χαμένο ριμπάουντ δεν μας το επέτρεψαν. Συγχαρητήρια και πάλι στη Βαλένθια για τη νίκη της και ένα μεγάλο ευχαριστώ στους φιλάθλους μας για την υποστήριξή τους».