FC Barcelona – Παναθηναϊκός 74 - 68

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 74-68 από την FC Barcelona εκτός έδρας σε αναμέτρηση για την 14η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Ντουέιν Μπέικον με 19 πόντους.

Η FC Barcelona ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 3' βρέθηκε να προηγείται με 8-2, ενώ στο 4' ξέφυγε με 16-4. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο όντες μπροστά στο σκορ με 28-12.

Στο 12' η FC Barcelona ξέφυγε με 31-14 με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 31-20 στο 14' αλλά στο επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 37-20. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 43-30 και στο 23' οι πράσινοι μείωσαν σε 47-39.

Η FC Barcelona διεύρυνε το προβάδισμά της σε 55-41 στο 25' αλλά στο 28' ο Παναθηναϊκός πλησίασε σε 57-48, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 62-51. Στο 33' οι πράσινοι μείωσαν σε 64-58 και σε 69-64 στο 35'.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στον πόντο τη διαφορά στο 37' (69-68) αλλά στο 38' η FC Barcelona έκανε το 72-68. Με 42,4" να μένουν ως το φινάλε οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 74-68, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 43-30, 62-51, 74-68

FC Barcelona (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 5 (1), Βέσελι 15, Κάλινιτς 10 (2), Σατοράνσκι 13 (1), Λαπροβίτολα 9 (3), Χίγκινς 3 (1), Τόμπι, Κούριτς, Γιοκουμπάιτις 3 (1), Μίροτιτς 14 (4), Νάτζι 2.
Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς 4, Λι 3 (1), Παπαγιάννης 13 (1), Γουίλιαμς 5 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μπέικον 19, Πονίτκα 9, Μαντζούκας 3 (1), Γκουντάιτις 10.

Ράντονιτς: «Φτάσαμε πολύ κοντά στη νίκη»

Ο Ντέγιαν Ράντονιτς δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του εκτός έδρας αγώνα με την FC Barcelona: «Συγχαρητήρια στην Μπαρτσελόνα για τη νίκη. Έπαιξαν τέλεια στη αρχή του ματς και ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο έχοντας 8/10 τρίποντα, με την άμυνα μας να μην είναι καλή.

Στη συνέχεια όμως η άμυνα βελτιώθηκε και στις δύο πλευρές του γηπέδου και αν συγκρίνουμε στο δεύτερο ημίχρονο δεχθήκαμε μόνο 31 πόντους σε σχέση με τους 43 του πρώτου.

Ήμασταν πολύ κοντά στο να πάρουμε τη νίκη ακόμα και με αυτό το ποσοστό της Μπαρτσελόνα στα τρίποντα, που είναι δύσκολο να μείνεις στο ματς. Τελικά δεν θα καταφέραμε».