Απόλλων Πατρών Carna – Παναθηναϊκός 65 - 96

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εκτός έδρας του Απόλλωνα Πατρών Carna με 96-65 σε αναμέτρηση για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Ματέους Πονίτκα με 15 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 3' βρέθηκε να προηγείται με 10-2. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 10-7 στο επόμενο λεπτό αλλά οι πράσινοι κατάφεραν να ξεφύγουν γειά με 18-7 στο 6'. Στο 7' έγινε το 24-7 υπέρ του Παναθηναϊκού πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 26-12.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 28-19 στο 13' αλλά στο 17' ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα 15 πόντων (21-36), πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 45-26. Στο 25' οι πράσινοι ξέφυγαν με 65-37 και στο 28' ο Απόλλωνας μείωσε σε 68-48. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 71-50 και στο 33' οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 72-58. Στο 38' ο Παναθηναϊκός έκανε το 87-65 και τελικά έφτασε στη νίκη με 96-65.

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 26-45, 50-71, 65-96

Απόλλων Πατρών Carna (Βετούλας): Γκρίφιν 11 (3), Ντέιβις 5, Μπόγρης 4, Βισσαρίου, Σιλά 13, Χέινς Τζόουνς, Καράμπελας 10 (2), Κογιώνης, Καλχουν 19 (5), Μαστρογιαννόπουλος 3.
Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 10 (1), Λι 12 (2), Γουόλτερς 4, Παπαγιάννης 13 (1), Γουίλιαμς 14 (3), Γ. Καλαϊτζάκης 7, Μπέικον 6, Πονίτκα 15 (3), Χουγκάζ 1, Μαντζούκας 2, Γκουντάιτις 12.

Ράντονιτς: «Ευχαριστούμε τους φιλάθλους μας»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Ντέγιαν Ράντονιτς, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα με τον Απόλλων Πατρών Carna: «Αρχικά θα ήθελα να ευχαριστήσω τους φιλάθλους μας που ήρθαν στο γήπεδο για να μας υποστηρίξουν σε ένα ακόμη εκτός έδρας παιχνίδι. Σχετικά με τον αγώνα μπήκαμε με σωστή προσέγγιση, ξεκινήσαμε καλά από την αρχή και φτάσαμε στη νίκη».