Προμηθέας Πάτρας – Παναθηναϊκός 44 - 75

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα με 75-44 του Προμηθέα Πάτρας σε εξ’ αναβολής αναμέτρηση της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Basket Leaguer. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Γιώργος Καλαϊτζάκης με 16 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 5' προηγήθηκε με 12-4, ενώ στο 6' έκανε το 18-6. Στο 9' η διαφορά έφτασε στους 16 πόντους (6-22) πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 25-8. Οι πράσινοι πήραν προβάδισμα 24ων πόντων στο 15' (10-34) και στο 18' έγινε το 44-18.

Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 46-25 και στο 24' έγινε το 55-28. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 57-37 στο 27' αλλά το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 65-40. Η τελευταία περίοδος του αγώνα είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό να φτάνει άνετα στη νίκη με 75-44.

Τα δεκάλεπτα: 8-25, 25-46, 40-65, 44-75

Προμηθέας Πάτρας (Χριστόπουλος): Κάουαν 4 (1), Ντάνγκουμπιτς 8, Τσαϊρέλης 2, Μουράτος 4, Γκίκας 3 (1), Λάγιος, Κακλαμανάκης 5, Σίμπσον, Τανούλης 2, Κουλμπόκα 16 (4).
Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Γουόλτερς 8 (1), Παπαγιάννης 10, Μποχωρίδης 7 (1), Γουίλιαμς 10 (2), Γ. Καλαϊτζάκης 16 (1), Αβδάλας 2, Μπέικον 4, Χουγκάζ, Πονίτκα 9 (1), Μαντζούκας 3 (1), Γκουντάιτις 6.

Ράντονιτς: «Είχαμε σωστή προσέγγιση από την αρχή, σκεφτόμαστε το επόμενο ματς»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Ντέγιαν Ράντονιτς δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα: «Παίξαμε καλή άμυνα από την αρχή του αγώνα και είχαμε σωστή προσέγγιση. Παράλληλα, μοιράσαμε 21 ασίστ και διατηρήσαμε τον έλεγχο για 40 λεπτά. Πρέπει να σκεφτούμε το επόμενο παιχνίδι».