FC Bayern Munich – Παναθηναϊκός 84 - 68

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 84-68 από την FC Bayern Munch στο Μόναχο σε αναμέτρηση για την 17η αγωνιστική της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Ντουέιν Μπέικον με 18 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 9-9 στο 5'. Στο 7' οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 17-9 καθώς έτρεξαν ένα σερί 8-0,  ενώ στο επόμενο λεπτό έκαναν το 19-9. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 21-11 και στο 13' η FC Bayern Munich ξέφυγε με 30-17. Οι πράσινοι μείωσαν σε 30-23 στο 15' αλλά στο 19' η γερμανική ομάδα ξέφυγε με 40-28 πριν το  φινάλε του ημιχρόνου με 43-28.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 43-32 στο 22' αλλά η FC Bayern Munich ξέφυγε ξανά με 15 πόντους διαφορά στο 25' (47-32) και στο 26' έκανε το 49-32. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 61-44 και στο 31' έκαναν το 67-46. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 71-57 στο 34' αλλά στο επόμενο λεπτό η FC Bayern Munich ξέφυγε με 78-60. Τελικά οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη με 84-68.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 43-28, 61-44, 84-68

FC Bayern Munich (Τρινκιέρι): Μπαμπ 8 (2), Γουόλντεν 2, Γουίνστον 4, Γκιφάι 4, Χάντερ 10 (2), Μπόνγκα 11 (1), Γιάραμαζ 4, Χάρις 8, Ρούμπιτ 23, Γκιλέσπι 10.
Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Γουόλτερς 10 (1), Λι 5 (1), Παπαγιάννης 6, Γουίλιαμς 14 (3), Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον 18 (3), Πονίτκα 4, Γκριγκόνις 3 (1), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 8.

Ράντονιτς: «Πρέπει να σταθούμε στα πόδια μας»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Ντέγιαν Ράντονιτς, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της εκτός έδρας αναμέτρησης με την FC Bayern Munich: «Η Μπάγερν έπαιξε καλύτερα από μας, άξιζε να κερδίζει. Έλεγξε τον ρυθμό και πήρε τη νίκη. Είναι σημαντικό για μας να σταθούμε όρθιοι και να παλέψουμε. Ξαναλέω πως πρέπει να σταθούμε στα πόδια μας, πρέπει να κάνουμε πολλά πράγματα για να βελτιωθούμε, ήδη από το επόμενο παιχνίδι».