Cazoo Baskonia Vitoria-Gasteiz – Παναθηναϊκός 95 - 90

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε εκτός έδρας από Cazoo Baskonia Vitoria-Gasteiz με 95-90 σε αναμέτρηση για την 23η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Ντέρικ Γουίλιαμς με 19 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 3’ βρέθηκε να προηγείται με 10-2, ενώ στο 5’ ξέφυγε με 16-4. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 21-15 στο 7’ και σε 23-21 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στο 11’ η Cazoo Baskonia Vitoria-Gasteiz προσπέρασε με 26-23 και στο 13’ ξέφυγε με 33-26. Το «τριφύλλι» μείωσε σε 35-32 στο 15’ με τους Βάσκους να παίρνουν προβάδισμα δέκα πόντων στο 17’ (44-34).

Ο Παναθηναϊκός πλησίασε σε 44-38 στο 18’ όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα επιμέρους 8-0 για το 52-38 του ημιχρόνου. Στο 22’ η Cazoo Baskonia Vitoria-Gasteiz ξέφυγε με 57-38 και με 60-40 στο 23’. Οι πράσινοι μείωσαν σε 60-50 στο 25’ καθώς έτρεξαν ένα επιμέρους 10-0. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα δικό τους σερί 4-0 για το 64-50 του 26’, ενώ στο 28’ ξέφυγαν με 71-56, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 76-65.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 78-70 στο 32’ με την Cazoo Baskonia Vitoria-Gasteiz να ξεφεύγει με 92-79 στο 37’. Το «τριφύλλι» πλησίασε σε 93-86 1’.35’’ πριν το τέλος, ωστόσο οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη με 95-90.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 52-38, 76-65, 95-90

Cazoo Baskonia Vitoria-Gasteiz (Πεναρόγια): Χάουαρντ 24 (2), Χέιντιγκερ 5 (1), Σεντεκέρσκις 4, Μαρίνκοβιτς 14 (2), Ντίεθ 4, Τόμπσον 3, Κότσαρ 10, Ίνοχ 6, Κοστέλο 16 (3), Γκιεντράιτις 9 (1).
Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 2, Γουόλτερς 7, Λι 16 (1), Παπαγιάννης 16 (2), Γουίλιαμς 19 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μπέικον 16 (2), Γκριγκόνις 7, Γκουντάιτις 5.

Ράντονιτς: «Πολλά τα λάθη μας στο δεύτερο δεκάλεπτο»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Ντέγιαν Ράντονιτς δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Cazoo Baskonia Vitoria-Gasteiz: «Η πρώτη περίοδος ήταν καλή για εμάς, αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο κάναμε πάρα πολλά λάθη και χάσαμε τον έλεγχο του αγώνα. Ύστερα από 20 λεπτά είχαν μεγάλο προβάδισμα. Στο δεύτερο ημίχρονο βγάλαμε ενέργεια στο παρκέ αλλά δεν ήταν αρκετή. Στο τέλος η Μπασκόνια νίκησε δίκαια».

Σχετικά με τις επιστροφές και τους δύο καινούργιους παίκτες τόνισε: «Παίξαμε με μικρό ροτέισον και πρέπει να δούμε τις επόμενες ημέρες τι θα γίνει που υπογράψαμε δύο καινούργιους παίκτες. Επίσης θα πρέπει να δούμε και την κατάσταση των Μαντζούκα, Πονίτκα και Μποχωρίδη. Είναι σημαντικό σε αυτό το κομμάτι να δούμε πως θα βάλουμε τους νέους παίκτες στην ομάδα».