Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – Khimki Moscow Region 94-85

Τη 10η νίκη του έπειτα από 23 αγωνιστικές στην κανονική περίοδο της Euroleague πήρε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Khimki Moscow Region με 94-85. Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν ο Ντεσόν Τόμας με 25 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Σον Κιλπάτρικ με 17.

Με αφορμή τη συμπλήρωση των 100 χρόνων από την ίδρυση του τμήματος μπάσκετ της ομάδας, στο ημίχρονο της αναμέτρησης η ΚΑΕ Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ τίμησε τον Μιχάλη Κυρίτση για την προσφορά του.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 3’ βρέθηκε μα προηγείται με 8-2, ενώ στο 4’ ξέφυγε με 14-4. Στο 6’ η διαφορά έφτασε στο +11 (18-7), με την Khimki να μειώνει σε 21-14 στο 7’. Οι «πράσινοι» επέστρεψαν σε διψήφια διαφορά στο 8’ (26-14), πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου με 33-21. Με… φόρα μπήκε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ και στη δεύτερη περίοδο με αποτέλεσμα να ξεφύγουν με 36-21 στο 11’ και με 40-23 στο 12’. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 42-30 στο 14’, αλλά και πάλι το «τριφύλλι» κυριάρχησε για το 48-32 του 15’. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 65-50, ωστόσο η Khimki μπήκε εξαιρετικά στην επανάληψη και με σερί 11-0 μείωσε σε 65-61! Στο 29’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πέτυχε να πάρει εκ νέου διψήφια διαφορά πόντων (76-65) και να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενος με 78-67. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 78-71 στο 32’ ωστόσο οι «πράσινοι» έφτασαν τελικά στην άνετη επικράτηση με 94-85.

Τα δεκάλεπτα: 33-21, 65-50, 78-67, 94-85.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 25 (1), Πέιν, Λάνγκφορντ 10 (2), Παπαγιάννης, Παπαπέτρου 12, Γκιστ 6, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 5 (1), Κιλπάτρικ 17 (1), Καλάθης 13 (2), Αντετοκούνμπο, Μήτογλου 6

Khimki Moscow Region (Κουρτινάιτις): Μποστ 9 (3), Κρόκερ 15 (3), Βιάλτσεφ 2, Ζαϊτσεφ, Μάρκοβιτς 5 (1), Μόνια 2, Ζούμπκοφ 8, Τζένκινς 9 (1), Τόμας 18, Μίκι 17.