LDLC ASVEL Villeurbanne – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 79-78

Την ήττα από τη LDLC ASVEL Villeurbanne στο Astroballe με 79-78 γνώρισε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ στη δεύτερη αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Ντεσόν Τόμας με 22 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Τζίμερ Φριντέτ με 18.

Η LDLC ASVEL Villeurbanne μπήκε δυνατά στο ματς και στο 3’ προηγήθηκε με 8-5. Η αντίδραση του «τριφυλλιού» ήταν άμεση καθώς προσπέρασε με 13-10 στο επόμενο λεπτό και με 17-13 στο 7’. Οι «πράσινοι» έφτασαν μέχρι το +5 στο 8’ (15-20) ωστόσο το φινάλε του δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (22-22).

Στο 13’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ προσπέρασε με 28-27, αλλά στο επόμενο λεπτό οι Γάλλοι ξέφυγαν με 32-28. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια του δεκαλέπτου με το «τριφύλλι» να προσπερνά με 41-38 στο 19’ και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 46-40. Με την έναρξη της επανάληψης έγινε το 48-40 υπέρ των «πράσινων», ενώ στο 24’ ξέφυγαν με διψήφια διαφορά πόντων (42-55)!

Στο 26’ η LDLC ASVEL Villeurbanne μείωσε σε 57-48, αλλά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έκανε το 61-48 στο 28’ και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 63-50. Οι Γάλλοι αντεπιτέθηκαν με την έναρξη της τέταρτης περιόδου και έτρεξαν ένα επιμέρους 8-0 για το 63-58 του 32’. Το «τριφύλλι» επέστρεψε στο +8 στο 33’ (58-66) και στο 37’ η LDLC ASVEL Villeurbanne μείωσε σε 71-68. 54’’ πριν το τέλος η γαλλική ομάδα ισοφάρισε σε 78-78 και στα 14,6’’ προσπέρασε με 79-78 και πήρε τη νίκη καθώς ο Νικ Καλάθης αστόχησε στην τελευταία επίθεση του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 40-46, 50-63, 79-78

LDLC ASVEL VILLEURBANNE (Μίτροβιτς): Τζάκσον 6, Τέιλορ 8 (1), Τζεκίρι 15, Καουντί 10 (2), Λόμαζ 5 (1), Γκαλιού, Νουά 2, Ζαν-Σάρλ 8, Ντιό 6, Μπάκο 1, Λάιτι 18 (3)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πεδουλάκης): Τόμας 22 (2), Τάις 6 (1), Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 4, Τζόνσον, Μπράουν, Φριντέτ 18 (4), Καλάθης 13 (1), Ουάιλι 7, Μήτογλου 2, Μπεντίλ.