Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – Ιωνικός Affidea 107 - 71

Την 7η νίκη του έπειτα από ισάριθμες αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της ΕΚΟ Basket League πέτυχε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικρατώντας του Ιωνικού Affidea με 107-71. Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν ο Ταϊρίς Ράις με 21 πόντους.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης η ΕΚΟ απένειμε στην ΚΑΕ Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ το βραβείο «FAIRPLAY» για:

- Την πρωτοβουλία φιλοξενίας των ακαδημιών της ΑΕΚ και της κοινής παρακολούθησης της μεταξύ τους αναμέτρησης που διεξήχθη στην 1η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της ΕΚΟ Basket League

- Την πρωτοβουλία φιλοξενίας της φιλάθλου της Ένωσης Μυρτούς, στον ίδιο αγώνα

Στο ημίχρονο του αγώνα η ΕΚΟ βράβευσε τον MVP του μήνα Οκτωβρίου, Λουκά Μαυροκεφαλίδη του Ιωνικού Affidea.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε το ματς προηγούμενος με 5-1, όμως ο Ιωνικός Affidea κατάφερε να προσπεράσει με 6- στο 2’. Στο 4’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 14-6, στο 6’ με 17-9, ενώ στο 7’ η διαφορά έγινε διψήφια (21-11), πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 27-16. Το «τριφύλλι» πέτυχε στο 11’ να ξεφύγει με 33-16 και στο 15’ με 45-28. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 58-37, ενώ στο 23’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 30 πόντους (72-42). Η τέταρτη περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να φτάνει τελικά στη νίκη με 107-71.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 58-37, 82-52, 107-71

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Βόβορας): Τόμας 14 (2), Ράις 21 (4), Παπαγιάννης 9, Παπαπέτρου 6, Παππάς 10 (2), Βουγιούκας 3, Παπαδάκης 6 (2), Τζόνσον5 (1), Καλάθης 3 (1), Ουάιλι 10, Μήτογλου 14 (1), Μπέντιλ 4 (1).

Ιωνικός Affidea (Βετούλας): Τζόουνς 16 (2), Στιθ 7 (1), Κουντουράς, Χαραλαμπόπουλος 4, Λόρενς 4, Μαυροκεφαλίδης 23 (4), Μπατής 3 (1), Κατούφας, Παπαδόπουλος, Σχορτσανίτης 1, Κόττας 3, Δημάκος 10 (2).