Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – Ολυμπιακός 99 - 93

Την 8η νίκη του έπειτα από 12 αγωνιστικές στην κανονική περίοδο της Euroleague πέτυχε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ καθώς επικράτησε του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ με 99-93. Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν ο εκπληκτικός Ραϊρίς Ράις με 41 πόντους.

Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός Αθλητικός Όμιλος βράβευσε δια χειρός του Προέδρου του, Δημήτρη Γιαννακόπουλου, τον σπουδαίο μαραθωνοδρόμο του Συλλόγου μας, Κωνσταντίνο Γκελαούζο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 2’ βρέθηκε να προηγείται με 7-2, όμως ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ αντέδρασε και στο 3’ προσπέρασε με 8-7. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν με επιμέρους 4-0 να κάνουν το υπέρ τους 11-8 στο επόμενο λεπτό αλλά στο 7’ οι «πράσινοι» πέρασαν μπροστά στο σκορ με 14-13, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 18-17 υπέρ του «τριφυλλιού». Στο 11’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (23-19), ωστόσο ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στην επόμενη φάση με έμμεσο τετράποντο (23-23). Οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 30-23 στο 13’ και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 46-39. Στο 22’ σημειώθηκε διψήφια διαφορά στο ματς (50-39), ενώ στο 23’ έγινε το 54-41. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 54-45 στο 24’, σε 58-51 στο 27’ και σε 63-59 στο 29’ πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 63-61. Στο 31’ οι «ερυθρόλευκοι» προσπέρασαν με 64-63, αλλά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ «απάντησε» με ένα σερί 6-0 για το 69-64. Η διαφορά έφτασε ξανά στο +8 για το «τριφύλλι» στο 33’ (74-66), αλλά στο 34’ ο Ολυμπιακός πλησίασε στον πόντο (74-73), πριν προσπεράσει με 78-76 στο 35’. Η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με το σκορ ισόπαλο (86-86) και οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί οι «πράσινοι» ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη με 99-96.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 46-39, 63-61, 86-86, 99-96

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 13 (3), Ράις 41 (8), Παπαγιάννης 5, Παπαπέτρου 11 (1), Παππάς, Βουγιούκας, Τζόνσον, Φριντέτ 7 (1), Καλάθης 14, Μήτογλου 8, Μπεντίλ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Ρότσεστι, Μπάλντουιν 10, Πολ 17 (5), Κόνιαρης 3 (1), Σπανούλης 18 (2), Τσέρι 7 (1), Μιλουτίνοβ 14 , Βεζένκοβ 6 (1), Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 5 (1), Ρούμπιτ 2, Ριντ 4.