Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – Ήφαιστος Λήμνου 87 - 74

Την 10η νίκη του έπειτα από ισάριθμες αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της ΕΚΟ Basket League πέτυχε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, που επιβλήθηκε εντός έδρας του Ήφαιστου Λήμνου με 87-74. Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» αναδείχθηκε ο Ντεσόν Τόμας με 16 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Ταϊρίς Ράις με 14.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τους φιλοξενούμενους να είναι άκρως ανταγωνιστικοί. Στο 7’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βρέθηκε να προηγείται με 19-11 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνο το σημείο. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 25-20 υπέρ του «τριφυλλιού», που στο 11' ξέφυγε με 31-23. Ο Ήφαιστος μείωσε σε 36-34 στο 15’, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 47-44. Στο 23’ οι «πράσινοι» πήραν διψήφια διαφορά πόντων (54-44) καθώς έτρεξαν ένα σερί 7-0, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 66-57. Η διαφορά επανήλθε πάνω από τους 10 πόντους στο 31’ (72-60) και στο 36’ έγινε το 83-64. Τελικά, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έφτασε στη νίκη με 87-74.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 47-44, 66-57, 87-74

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 16 (1), Ράις 14 (2), Παπαπέτρου, Παππάς 10 (1), Βουγιούκας 2, Παπαδάκης, Τζόνσον 11 (3), Φριντέτ 9 (1), Καλάθης 7 (1), Ουάιλι 6, Μήτογλου 8 (2).

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Μολντοβεάνου 16 (5), Σταμάτης 3 (1), Έβανς 21, Σμιθ 11 (1), Πελεκάνος 3 (1), Τσαϊρέλης 4, Διαμαντάκος 1, Γκίλμπερτ 3, Χαριτόπουλος, Μούρτος 6, Λιτλ 6 (1), Χάμοντς.