Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – FC Barcelona 81 - 92

Την 11η ήττα του έπειτα από 25 αγωνιστικές στην κανονική περίοδο της Euroleague γνώρισε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ καθώς έχασε εντός έδρας από την FC Barcelona με 92-81. Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης με 14 πόντους.

Το «παρών» στο γήπεδο έδωσε σύσσωμη η ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού Α.Ο., η οποία αποθεώθηκε από τους φιλάθλους για την κατάκτηση του Λιγκ Καπ.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 2’ βρέθηκε να προηγείται με 6-2, με την FC Barcelona να ισοφαρίζει σε 6-6 στο επόμενο λεπτό. Στο 5’ οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 13-9, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 20-20 στο 9’, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το «τριφύλλι» να βρίσκεται στο +3 (23-20).

Στο 11’ έγινε το 26-20 υπέρ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, ενώ στο 14’ ξέφυγε με 35-27. Το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους «πράσινους» μπροστά στο σκορ με 45-38, το οποίο στο 21’ έγινε 51-40! Η διαφορά παρέμενε στα ίδια επίπεδα και στο 23’ το «τριφύλλι» προηγούνταν με 59-48. Η αντίδραση της FC Barcelona υπήρξε άμεση καθώς έτρεξε ένα σερί 7-0 και στο 26’ μείωσε σε 59-55. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πέτυχε να επαναφέρει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό στο 28’ (67-57), αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να πλησιάσουν σε 67-65 μισό λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με 69-67. Στο 31’ οι Καταλανοί ισοφάρισαν σε 69-69 και στο 32΄προσπέρασαν με 70-69. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ προσπέρασε με 74-70 στο 34’, όμως ξανά η FC Barcelona πήρε προβάδισμα με 76-74 στο επόμενο λεπτό και έφτασε στη νίκη με 92-81.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 45-38, 69-67, 81-92

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 9 (1), Ράις 4, Παπαγιάννης 14, Ράουτινς, Παπαπέτρου 12 (1), Παππάς 3 (1), Βουγιούκας 6, Τζόνσον 1, Φριντέτ 13 (2), Καλάθης 10, Μήτογλου, Μπεντίλ 9 (1).

FC Barcelona (Πέσιτς): Ντέιβις 7, Χάνγκα 5 (1), Οριόλα, Αμπρίνες 13 (3), Χίγκινς 17 (2), Ντιλέινι 15 (3), Κούριτς 2, Κλαβέρ 4, Μίροτιτς 20 (2), Τόμιτς 9.