Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ - CSKA Moscow 66-97

Την 14η ήττα του έπειτα από 28 αγωνιστικές στην κανονική περίοδο της Euroleague γνώρισε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ καθώς έχασε εντός έδρας από την CSKA Moscow με 97-66. Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν ο Ντεσόν Τόμας με 12 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τις δύο ομάδες να εναλλάσσουν το προβάδισμα. Η CSKA Moscow προηγήθηκε με 12-9 στο 3’, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ προσπέρασε με 14-12 και στο 5’ οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν μπροστά στο σκορ με 17-14. Η ρωσική ομάδα ξέφυγε με 26-19 στο 7’, ενώ στο 8’ η διαφορά έφτασε στο +10 (29-19) με την CSKA Moscow να τρέχει ένα σερί 12-0! Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 32-22 υπέρ των φιλοξενούμενων με το «τριφύλλι» να μειώνει σε 32-26 στο 11’. Η CSKA Moscow επέστρεψε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό στο 13’ (26-37), ενώ στο 13’ ξέφυγε με 40-26 και το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ 48-38. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν την υπέρ τους διαφορά στο +18 (39-57) στο 24’, με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να μειώνει σε 59-48 στο 27’. Η CSKA Moscow επανήλθε στο +17 (48-65) 1,5 λεπτό αργότερα πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 65-51. Στο 32’ η διαφορά έφτασε στο +20 (51-71) και η CSKA Moscow έφτασε άνετα στην τελική επικράτηση με 97-66.

Τα δεκάλεπτα: 22-32, 38-48, 51-65, 66-97

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 12, Ράις 3 (1), Παπαγιάννης, Ράουτινς 8 (2), Παπαπέτρου 9 (1), Βουγιούκας 6, Τζόνσον 2, Φριντέτ 5 (1), Καλάθης 10 (2), Ουάιλι, Μήτογλου 9, Μπέντιλ 2

CSKA Moscow (Ιτούδης): Μπολομπόι, Τζέιμς 18 (2), Αντόνοφ 2, Στρέλνιεκς, Βόιτμαν 10 (2), Χάκετ 6 (2), Σαντ Ρος 11 (1), Κουφός 10, Χίλιαρντ 21 (5), Κουρμπάνοφ 5, Χάινς 13, Μπέικερ 1.

Panathinaikos OPAP – CSKA Moscow 66-97

CSKA Moscow booked its place in the playoffs in emphatic fashion by crushing out-of-form Panathinaikos OPAP Athens 66-97 on the road. The reigning champs used a free-scoring first quarter to establish a strong early advantage which rarely looked in danger, with CSKA leading in the teens for long periods before steadily extended the margin to cruise home without any trouble. Darrun Hilliard led the way with 21 points on 5-of-9 three-point shooting, while Mike James scored 18 against his former club. Kyle Hines combined 13 points and 8 rebounds, Howard Sant-Roos scored 11 and Johannes Voigtmann and Kosta Koufos both added 10. DeShaun Thomas paced the home team with 12 points, while Nick Calathes had 10 points and 7 assists. Panathinaikos has lost six of its last seven games to drop to 14-14, while CSKA advanced to 19-9 and can now focus on fighting for homecourt advantage.