Zalgiris Kaunas – Panathinaikos OPAP 93 - 78

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ηττήθηκε με 93-78 από τη Zalgiris Kaunas σε αναμέτρηση για την 34η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 17 πόντους.

H Zalgiris Kaunas μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 7-3 στο 2’ με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να ισοφαρίζει σε 7-7 στο 4’. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 11-7 στο 6’ και με 15-7 στο 7’.  Στο 8’ η διαφορά έφτασε στους δώδεκα πόντους για την Zalgiris Kaunas (19-7) και στο 9’ ανήλθε στους 13 (22-9).

Το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τη λιθουανική ομάδα προηγούμενη με 27-14, ενώ στο 11’ έγινε το 29-14. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 33-23 στο επόμενο λεπτό και σε 33-30 στο 13’, όμως η Zalgiris απάντησε με ένα σερί 6-0 για το 39-30 του 14’. Το «τριφύλλι» πλησίασε σε 41-37 στο 15’, όμως οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ξανά με 46-37 με σερί 5-0, πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 52-47.

Η Zalgiris Kaunas έτρεξε ένα σερί 14-0 στο ξεκίνημα της επανάληψης μετατρέποντας το 52-49 του 21’ σε 66-49 στο 23’! Στο 25’ η διαφορά έφτασε στο +19 για την λιθουανική ομάδα (71-52), ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 74-60.

Στο 32’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μείωσε σε 75-63, όμως στο 34’ οι γηπεδούχοι έκαναν το 82-63 και στο 35’ ξέφυγαν με 88-64. Τελικά η Zalgiris Kaunas έφτασε άνετα στη νίκη με 93-78.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 52-47, 74-60, 93-78

Zalgiris Kaunas (Σίλερ): Γουόλκαπ 18 (2), Μπλάζεβιτς 7 , Λεκαβίτσιους 20 (3), Γκαρίνο 8 (2), Γιανκούνας 7 (1), Λουκοσιούνας 6 (2), Ρουμπσταβίτσιους 2, Γκέμπεν 8, Γιοκουμπάιτις 10 (2), Βαστούρια 1, Γκριγκόνις 6 (1).
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ 4, Παπαγιάννης 2, Μποχωρίδης 6 (1), Όγκαστ 9 (1), Παπαπέτρου 9 (1), Χεζόνια 8 (2), Κασελάκης, Νέντοβιτς 17 (4), Γουάιτ 3 (1), Μήτογλου 6, Μπέντιλ 13 (3), Σαντ-Ρος 1.

Κάτας: «Απογοητευμένος από τον τρόπο που παίξαμε»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Όντεντ Κάτας δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του εκτός έδρας αγώνα με τη Zalgiris Kaunas: «Ήταν ένα πολύ κακό παιχνίδι για εμάς. Δεν είναι μόνο το αποτέλεσμα. Για 40 λεπτά δεν είχαμε συγκέντρωση κια ενέργεια στην άμυνα. Είμαι πολύ απογοητευμένος από τον τρόπο που παίξαμε. Οι παίκτες έπαιξαν με τον ίδιο τρόπο. Δεν δείξαμε αυτό που θέλαμε. Δεν έχει να κάνει με έναν παίκτη αλλά με την ομάδα. Αρχίζοντας από την άμυνα και προσπαθήσαμε να επιστρέψουμε με ατομικές ενέργειες. Δεν είναι ο τρόπος που θέλουμε να παίξουμε και στις δύο πλευρές».